IPHaber

Telekom


Beş ülkeden Cisco Ağ Uzmanları Türkiye'de buluşuyor

Eylül 26, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Eğitim içeriği Cisco tarafından hazırlanan ve Cisco Networking Academy tarafından desteklenen Bilişimde Gençlik Hareketi projesi, yeni bir başlangıç yapıyor ve çalışmalarını uluslararası platforma taşıyor. Türkiye, Polonya, Slovakya, Bulgaristan ve Litvanya’nın katıldığı “Sosyal Bilişim Ağı Projesi”, 23 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında İzmir’de hayata geçiyor.
Bilişimde Gençlik Hareketi’nin düzenlediği “Sosyal Bilişim Ağı” projesi, beş ülkeden 32 genç ağ uzmanı adayını İzmir’de bir araya getirdi. “Sosyal Bilişim Ağı”, hem yerel hem de uluslararası olarak gönüllülüğü teşvik eden faaliyetlere zemin hazırlamak, gençliğin katılımını artırmak ve işsizlik ile savaşmak için ağ teknolojileri yoluyla gençlerin mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemek hedefiyle yürütülüyor. Bu doğrultuda, Polonya, Slovakya, Bulgaristan ve Litvanya’dan gelen katılımcıların Türkiye’de aldıkları eğitimleri gönüllülük esasına dayalı olarak kendi ülkelerindeki dezavantajlı gençlere ulaştırmaları ve böylelikle kariyer olanakları yaratılması planlanıyor.

Ulusal Ajans ve Cisco Networking Academy desteğiyle düzenlenen eğitim projesi kapsamında katılımcılar, Cisco CCNA eğitiminin bir modülünü alacak ve farklı atölye çalışmalarına dahil olabilecek. Türkiye’nin etkin bir üniversite öğrenci kulübü olan “Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu”nun Tunç Meriç liderliğinde katıldığı etkinliğe, diğer ülkeler de dernekler ve gençlik grupları düzeyinde katılım gösteriyor. “Gönüllülük”, “Avrupalı olmak”, “Kültürler arası diyalog”, “Bilgiye ulaşım”, “CCNA eğitimi”, “Sürdürülebilirlik ve yaygınlaştırma” gibi eğitim ve atölye konularıyla şekillendirilen program, 9 gece 10 günlük bir süreyi kapsıyor. “Sosyal Bilişim Ağı Projesi”, Bilişimde Gençlik Hareketi projesinin genişletilmiş bir sosyal içerikle, yurtdışına açıldığı ilk adımı olarak da büyük önem taşıyor.

Bilişimde Gençlik Hareketi (uluslararası bilinilirliğiyle SPARK); Cisco, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat için Gençlik Derneği ile ortaklaşa yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi. 2008 yılında başlayan proje sayesinde bugüne kadar 2.200’ü aşkın genç insan Cisco Networking Akademi eğitimlerinden mezun oldu. Gönüllülük esasına dayanan Bilişimde Gençlik Hareketi ile Cisco Networking Academy eğitmeni olan gençler, aldıkları eğitimi kendi bölgelerindeki dezavantajlı gençlere ulaştırıyor. Türkiye’de Demirkan Demir ve Burak Dündar tarafından koordine edilen projeye 18 – 25 yaş arasındaki gençler, ülke başına 6 katılımcı ve 1 lider olmak üzere toplam 7’şer kişilik gruplar halinde katılıyor. Bilişimde Genç Hareket oluşumunun, son 5 yılda Türkiye’de yaptığı gibi, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı ülkelerdeki gençlere bu eğitimleri sağlamak için etkinliklerini sürdürmesi bekleniyor.

Cisco’nun bilişim ve bilgisayar ağları alanında eğitimli uzmanların sayısının artırılması amacıyla başlattığı ve bugüne kadar yaklaşık 4 milyon öğrenciye eğitim verilen Networking Academy programı, yılda bir milyon öğrenci hacmine ulaştı. Aynı anda bir milyon öğrencinin eğitim aldığı “dünyanın en büyük sınıfı”nın gerisinde, 165 ülkede 10 bin akademiden oluşan bir eğitim ağı bulunuyor. Katılımcılara bilişimin temelleri, bilgisayar ağlarının tasarımı, kurulması ve bakımı ile ileri düzeyde uzmanlık konularının öğretildiği Networking Academy programının Türkiye ayağında ise bugüne kadar 178 eğitim kurumunda 25 binin üzerinde öğrenciye eğitim verildi.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Android'den iki kötü haber birden

Mobil işletim sistemi Android'de tespit edilen yeni açıklar, kullanıcıların farkında olmadan malware yani zararlı içerikleri yüklediğini ortaya koydu. Bir aydan...

Kapat