IPHaber

Telekom


Bakan Binali Yıldırım ‘Sosyal Medya Büyük Toplulukları Gaza Getiriyor’ Deyince Ortalık Karıştı

Eylül 5, 2012 by admin in Telekom

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, son dönemde artan terör olaylarından sonra, sosyal medyanın ülke genelinde gerginliklere neden olabileceği yorumunu yapınca, sosyal medyanın ve internet kullanıcılarının şimşeklerini üzerine çekti.

Amerika’lı yazar Stephan Kinzer, “Şahın Bütün Adamları” adlı kitabında, 1950’lerin İran’ında petrol tesislerini millileştiren Başbakan Musadık’a karşı İngiliz’lerin desteği ve yönlendirmesi ile CIA’in oluşturduğu karmaşayı ve bu karmaşa sonucunda Musadık’ın devrilerek yerine Şah’ın tahta çıkarılışını anlatır. CIA’in bu karmaşayı oluşturmak için kullandığı kişiler, başkanlarına 300 $ verilmiş olan pehlivanlar grubuydu.

Böyle bir kalkışma için, haberleşme olanağı lazım. Eskiden kahvelerden yüzyüze adam toplanıyordu. Şimdilerde cep telefonu, mesajlaşma olanakları ve internet daha da özele inersek sosyal network, bu tür haberleşmeler için uygun ortamlar.

Bakan Yıldırım’ın sarfettiği belirtilen sözler de, hükümetin böylesine bir teşebbüsten çekindiğini ya da üzerinde çalışıldığını gösteriyor. Habertürk tarafından verilen haberde Bakan Binali Yıldırım’ın :

“Sosyal medya büyük toplulukları gaza getirebiliyor. Bu bir tehdittir. Tedbir alınması lazım“.

sözleri sarfettiği belirtiliyor. Doğal olarak bu sözler, internet kullanıcılarında “sansür” ve “engelleme” korkusu yarattı. Bugün Twitter ve haber programlarında önemli bir konu buydu.

Habetürk’e göre, Ulaştırma Bakanı, Arap Baharı’nda göstericilerin sosyal medyada organize olmasının bir örnek teşkil ettiğini ve özel durumlarda kendilerinin sosyal medyaya müdahale hakkının saklı tutulması gerektiğini düşünüyor. Hazırlanan raporlarda da sosyal medyanın ‘katalizör’ etkiye sahip olduğunun ve toplulukları gaza getirme gücüne/riskine sahip olduğunun altı çiziliyor.

Dünkü haber sonrasında, bugün konuyla ilgili spekülasyonlar epeyce fazlaydı. Bazı ortamlarda sosyal networklerinin tamamen kapatılacağı ya da anlık kapatmaların söz konusu olabileceği konuşuldu.

Dünkü haber ve üzerine gelen yorumlardan sonra, bugün Hızlı Geçiş Sistemleri (HGS) ile ilgili toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gelişmelerin bir anda olduğunu ve sosyal medyadaki Twitter ve Facebook’u kontrol altına almak gibi bir hedefleri olmadığını söyledi.

İlerleyen saatlerde ise Bakanlıktan resmi bir açıklama yapıldı. Bu açıklama da şu şekilde :

BASIN AÇIKLAMASI

Bugün bir gazetede yer alan ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme
Bakanlığı’nın sosyal medyayı kontrol altında tutmanın yollarını aradığı yönündeki haberle ilgili açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

  • Bakanlığın, başta Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal medyaya müdahale etmesi söz konusu değildir.
  • Bakanlık bünyesinde sosyal medya sitelerine müdahale edilmesine yönelik herhangi bir çalışma yapılmamaktadır.
  • Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sosyal medya sitelerine herhangi bir şekilde “sansür” uygulanması söz konusu olamaz.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Önceki yazıyı okuyun:
BTK, Turkcell’in Cezasını Kesti

Acil yardım çağrı hizmetlerine erişimde yaşanan kesintilerle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında, Turkcell'e ne ceza verileceği de kararlaştırılmış oldu. BTK'nın...

Kapat