IPHaber

Telekom


Avustralya'dan siber saldırılara radikal önlem

Haziran 24, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Her ne kadar son birkaç haftadır çeşitli devlet kurumlarımıza yönelik saldırılarla karşı karşıya olsak da, hiç kuşkusuz siber saldırılara uğrayan tek ülke biz değiliz. Hatta bazı ülkelerin yanında bizim uğradığımız saldırıların ne niceliksel ne de niteliksel bazda neredeyse hiçbir önem taşımadığını ifade etsek abartmış olmayız.

Yoğun düzeyde gerçekleşen siber saldırılarla karşı karşıya kalan ülkelerden birisi de bu haberimize konu olan Avustralya. Hatta sadece geçtiğimiz ay içerisinde maruz kaldığı saldırı sayısının bini çoktan geride bırakmış olmasından yola çıkarsak kendileri gerçekten de zor günler yaşıyor. Üstelik yapılan saldırılar sadece devlet kurumlarını veya belli birtakım şirketleri değil, çok uluslu şirket yapılanmalarını da hedef aldığından ve bu şirketlerdeki gizli bilgilerin ele geçirilmesi amaçlandığından gerçekten ciddi bir tehlike arzediyor.

İşte bu tür saldırıların iyice artması üzerine Avustralya Hükümeti de bir dizi önlem paketini hayata geçirmeye karar verdi. Bunların başında gelen ise Avustralyalı operatör ve ISP’lerin bundan böyle abonelerine ait özel bilgileri polis ve diğer yetkililere istendiği gibi teslim etmek zorunda olmaları. ‘İstendiği gibi’den kasıt ise önceden izin alınması yahut haber verilmesi vs. gerektirmeyecek olması. Tek kıstas siber saldırı ile ilintili bir durum olması. Eğer şüphe bu yönde ise, yetkililer çat kapı gelip istediği tüm bilgileri alabilecekler. Abonelerin tüm e-posta ve kısa mesajları da verilmesi zorunlu bu veriler arasında bulunuyor. Yeni yasayla birlikte hedeflenen hem diğer ülkelerdeki yasal örgütlenmeler ile olan işbirliğini güçlendirmek hem de denizaşırı bölgelerdeki bilgilere erişim sağlayabilmek. Böylece siber saldırılar araştırılırken, bu saldırılarda kimlerle işbirliğine gidildiği de ortaya konmuş olacak.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Avustralya geçtiğimiz haftalardan beri kapsamlı siber saldırılarla boğuşuyor. Hem devlet kurumlarına hem de özel şirketlere yönelik birbiri ardına gelen bu atakların dört bini aşkın şirkete çeşitli boyutlarda zarar vermesinin haricinde meclisin bilgisayar ağının çökmesine kadar varan zararları oldu. Şimdilik taslağı hazırlanan ve önümüzdeki yıl içerisinde çıkması beklenen kapsamlı siber savunma stratejisine değin, bu tür önlemlerle idare edecek olan ülkenin nihai amacı ise önümüzdeki yılla beraber aralarında Amerika, Kanada, G. Afrika ve Japonya gibi çok sayıda harici ülkenin de bulunduğu Avrupa Siber Suç Konvansiyonu Kuruluna katılabilmek. Ki bu sayede, üye ülkelerle işbirliğini arttırıp saldırıların karşısında durabilmek.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Mobilde spektrum alışverişi dönemi

İngiliz regülasyon kurumu Ofcom, mobil operatörlere sahip oldukları frekansı kısmen ya da tamamen satabilme izni verdi. Akıllı telefonların, web erişimleri...

Kapat