IPHaber

Telekom


Avustralya'da Ulusal Genişbant Networkü Çalışmaları Hızla Sürüyor

Haziran 24, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Avustralya’nın en büyük iki telekom firması peş peşe hükümet ile anlaşma imzaladılar. Söz konusu imzalar, ülkede ulusal bir fiber optik genişbant ağı kurmaya çalışan Avustralya hükümeti açısından son derece önemli ve sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. OECD raporlarına göre gelşmiş ülkeler arasında en yavaş ve en düşük kalitede internet erişimine sahip olan ülke durumundaki Avustralya’da imzalar sevinçle karşılandı.

Avustralya’da en büyük iki telekom firması Telstra ve Optus. Bu ikili Avustralya perakende genişbant pazarının %60’ını ellerinde tutuyor. Geçtiğimiz günlerde her iki firmanın da peş peşe Avustralya hükümeti ile masaya oturup ulusal genişbant projesi konusunda yetkililerle el sıkışması ülkede sevinçle karşılanıyor. NBN adı verilen ulusal genişbant networkünün toplamda 38 milyar Dolarlık bir maliyete ulaşması öngörülmekte. Hükümet ilk çalışmalara çoktan başlamış durumda ve bazı yerleşim bölgelerindeki okullar, hastaneler, kütüphaneler gibi çoklu kullanım ortamlarında fiber network pilot çalışma olarak sunulmakta.

İkilinin NBN networküne katılmaması durumunda Avustralya hükümetinin projesinin son derece zayıf kalacağı söyleniyordu. Özellikle Telstra’nın artık bir miktar köhnemiş olsa da çok ciddi bir altyapıya sahip olduğu ve söz konusu anlaşma sağlanamamış olsaydı NBN’in iki kat yatırım yapması gerekeceği konuşulmakta. Dolayısıyla Telstra ile yapılan anlaşma hükümet yetkililerinin içine su serpmiş durumda. Singapur Telekom’un bir şubesi konumundaki Optus ile yapılan anlaşma ise adeta bonus durumunda.

Her iki anlaşmanın da Avustralya’da rekabetten sorumlu regülatör yapı olan Australian Competition and Consumer Commission’ın onayına tabi olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak regülatörün onayına kesin gözüyle bakılmakta. Telstra’nın ise söz konusu anlaşma için 18 Ekim’de düzenlenencek hissedarlar toplantısında onay alması gerekecek.

Bu arada, bir zamanlar devlete ait olan Telstra, Avustralya’d hakim telekom operatörü konumunda ve altyapısının büyük bir bölümü bakır kablolardan oluşuyor. Telstra yapılan anlaşma çerçevesinde altyapısını kademeli olarak fiber optik kablolar ile değiştireceğini taahhüt etmekte. Bu geçiş sürecinin toplamda 10 yılı bulabileceği belirtilirken Telstra 35 ila 40 sene boyunca NBN’e altyapısının kullanım hakkını verecek.

Avustralya’da yerleşim bölgelerinin son derece dağınık bir yapıya sahip olması ve uçsuz bucaksız araziler, fiber network kurulumunu zorlaştırıyor. Avustralya OECD raporlarına göre ekonomik olarak dünyadaki en gelişmiş ülkeler sınıfında yer alıyor. Ancak ülkedeki coğrafi yapı ve yenilikçi olmayan telekom anlayışı yüzünden genişbant hizmetleri son derece geri kalmış durumda. OECD raporlarına göre gelişmiş ülkeler arasında en zayıf genişbant ağına sahip ülkede, hala ağırlıklı olarak eskimiş bakır kablolar kullanılıyor.

Hatta enteresan bir not vermek gerekirse 2009 yılında ülkedeki zayıf genişbant erişimine dikkat çekmek için bir yarışma düzenlenmiş. Bu yarışmada 700 MB boyutunda bir veri 132 km mesafeli iki yerleşim bölgesi arasında aynı anda hem genişbant networkü üzerinden hem de Margaret adlı bir posta güvercini kullanarak gönderilmiş. Kazanan ise posta güvercini olmuş.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
TT, altyapı yatırımı için 150 milyon euro kredi aldı

Türk Telekom (TT), Avrupa Yatırım Bankası ile kırsal dönüşüm projesi kapsamındaki yatırımlarımın desteklenmesi amacıyla 150 milyon euro tutarında, 2 yılı...

Kapat