IPHaber

Telekom


Avrupalı operatörler, içerik sağlayıcılardan para talep ediyor

Aralık 10, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Avrupa’da yine enteresan şeyler oluyor. Orta ve uzun vadede bunun dünyaya yansıması nasıl olur bilmiyoruz ama son günlerde France TelecomTelecom ItaliaTelefonica veVodafone‘un aralarında bulunduğu operatörler sıra dışı bir talepte bulunuyor. Bu operatörlerin talebi para. Talep ettikleri taraf ise GoogleApple ve Facebook gibi içerik sağlayıcılar ile akıllı telefon üreticileri. Talebin gerekçesi işin enteresanlaştığı kısım. Operatörlere göre, bahsi geçen içerik sağlayıcılar ve üreticiler, firmaların sunduğu internet erişiminde çok fazla bant genişliği tüketiyor. Yani öperatörler, bu firmaların kullanıcıların beğendiği, ilgi gösterdiği içerikleri sunduğu için ve onlara erişim sağlamaya yardımcı olduğu için kendilerine para ödemesi gerektiğini söylüyor. Üstelik bunu şirketlerin en yetkili isimleri dile getiriyor.

“TRAJEDİ”
France Telecom CEO’su Stephane Richard, “Kullandıkları servisin bedeli olarak içerik sağlayıcıların bir plan çerçevesinde ödeme yapması gerekli,” diyor. Telefonica CEO’su Cesar Alierta ise durumu daha da abartarak, Google ve Yahoo’nun kendi ağlarını ücretsiz olarak kullanmasını, devam etmemesi gereken bir trajedi olarak niteliyor. Operatörlerin bu talebine şimdilik karşı taraftan bir yanıt gelmiş değil. Aslına gelmesi beklenmemeli de. Bakalım bu sürecin sonu nereye varacak. Bakarsınız Avrupalı operatörler çeşitli kısıtlamalara gitme yolunu seçer ve işler daha da karışır.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cep telefonları da sanallaşacak

Son kullanıcının akıllı telefonlar üzerindeki deneyimi giderek zenginleşirken aynı zamanda karmaşık bir hale geliyor. LG ve VWware ortaklığında oluşan sanallaştırma...

Kapat