IPHaber
Son Yazılar

Genel


Avrupa Ülkeleri Google’a Bir Kez Daha Vergi Soruşturması Açma Hazırlığında

Mayıs 9, 2013 by admin in Genel, Güvenlik, Yatırım, Yazılım

20130507105155_googleAvrupa’daki politikacılar, Google aleyhine yeni bir soruşturma açma hazırlığı yaoıyorlar. Bunun sebebi ise, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerdeki ofislerinde satış yapmadıklarını ve bu ofislerin sadece Google İrlanda ofisine yardımcı olmak için açıldığı iddiasındaki Google’ın inandırıcılığını gittikçe yitirmesi. LinkedIn kayıtları, Fransa ve Almanya’daki Google çalışanlarının görev listelerinde satış faaliyetleri de olduğunu ortaya koymakta. Ayrıca Reuters’in yaptığı bir haber de Google İngiltere ofisinin PR ve promosyon çalışmalarının ötesine geçtiğini gösteriyor.

Google ve Apple gibi dünya devi teknoloji firmalarının ortak yanlarından birisi de Avrupa operasyonlarını İrlanda ve Hollanda üzerinden yönetmeleri. Bunun temel gerekçesi ise “Double Irish, Dutch Sandwich” adı verilen bir vergilendirme modelinin izleniyor olması. Bu model sayesinde, Avrupa’daki gelirlerini İrlanda ofisi üzerinden Bermuda gibi vergi cennetlerine aktaran teknoloji devleri son derece düşük kurumsal vergiler ödeyebiliyor, hatta iş yaptıkları pek çok ülkede vergilendirmeden tamamen kaçınabiliyorlar.

Teknoloji devleri tarafından izlenen bu model aslında pek de yeni sayılmaz ve uzun yıllardır tartışma konusu olmuştu. Şimdi ise, 2008 ekonomik krizinin de etkisini hisseden Avrupa ülkeleri bu modeli bir kez daha tartışmaya başlamış durumdalar. Özellikle Google, Amazon ve Apple gibi firmalara ardı ardına vergi soruşturmaları açılmakta. Ancak bu firmalar Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde açtıkları ofislerin sadece İrlanda ofisine yardımcı olduğunu ve herhangi bir aktüel satış işlemi gerçekleştirmediğini ileri sürerek bu soruşturmalardan kurtulmayı başarmış durumdalar. Şimdi ise soruşturmalarını derinleştiren politikacılar, LinkedIn gibi profesyonel ağların da yardımı ile,
Google’ın yalan söylediğini kanıtlama çabasına girmiş durumdalar.

İddialara göre Google’ın Almanya ve Fransa ofislerinde çalışan bazı personellerin görev listelerinde satış aksiyonları da yer almaktaymış. Bu listeleri bir kanıt olarak değerlendiren politikacılar ise vergi soruşturmalarının yeniden açılmasını sağlamaya çalışıyorlar. Google ise bir kez daha iş yaptığı tüm ülkelerde yasalara uyumlu çalıştıklarını ve herhangi bir yalan beyanları olmadığını ileri sürmekte.

 

Kapat