IPHaber

Genel


Avrupa, inovasyon trenini kaçırıyor mu?

Eylül 14, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Almanya’nın Köln kentinde 12-13 Eylül’de süren DMEXCO 2018‘de, dijital pazarlamadan, gelişmekte olan teknolojilere, müşteri deneyiminden, “telif hakkı” yasasına kadar geniş bir yelpazede birçok konu masaya yatırıldı.

Google’da üst düzey yönetici olarak çalışan Philipp Schindler’in sahne aldığı oturumda, ‘Öyle görünüyor ki Avrupa kendisini inovasyondan daha çok kurallar hazırlamış.’ sözleri oturuma damga vurdu. Schindler’ın DMEXCO’daki sözleri, Avrupa Parlamentosu’nun yeni bir telif hakkı yasasına yeşil ışık yakmasından kısa bir süre sonra geldiğine dikkat çekelim. Bu yasa, Google’ın (Google Haberler’in “snippet’leri” ile) Mountain View şirketinin işini veya işinden bir parçasını kullandığı zaman yazarları tazmin etmesi gerektiğini kapsıyor.

Oturumda gazeteci Tanit Koch’un sorularını yanıtlayan Schindler’e göre bu “telif hakkı yasası” yaratıcı beyinleri, girişimleri ve Avrupa’yı etkileyecek yanlış bir karar.

Her ne kadar günümüzde Avrupa, ABD’de dijital meselelerde kaçınılmaz olarak geride kalsa da, Schindler bu konuda iyimserliğini de bozmuyor. Google yöneticisine göre dijital inovasyonlar eski kıtada filizlenmeye başladı.

“Google, Avrupa’daki dijital dönüşümüne destek vermesi için ne yapıyor?” sorusuna ise Schnidler, dijital ürünlerinin kullanıcıya katma değer vermesi gerekiyor yanıtını verdi. Schindler “dijital bir ürünün, tüketicinin gözünde gerçekten iyi olması için, şeffaflık, güven, katma değer ve iyi ve ilgili tanıtım olması gerekiyor” dedi.

Şirketlerin kapsamlı bir biçimde kullanıcı verilerini toplaması hakkında ne düşündüğü sorulduğunda ise, Google’ın veri toplamasının nihai amacının kullanıcı deneyimini iyileştirmek olduğunu söyledi.

Türkiye İş Bankasının katkılarıyla sunduğumuz DMEXCO 2018 ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sahibinden.com, aylık 44,3 milyon kullanıcı sayısına ulaştı

Türkiye'nin en önemli e-ticaret ve alım-satım platformlarından biri olan Sahibinden.com, Google Analytics 2018 Temmuz ayı verilerine göre web'de 11,9 milyon,...

Kapat