IPHaber

Genel


Avea, güneş enerjili baz istasyonu kurdu

Mayıs 23, 2009 by admin in Genel with 2 Comments

Avea, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışan baz istasyonu kurdu. İzmir’in Çeşme ilçesinde kurulan bu istasyon, rüzgar türbini ve güneş paneli ikilisiyle çalışan ve doğal havalandırmalı bir sisteme sahip.

Çevre dostu baz istasyonlarının sayısını artırmayı hedefleyen operatör, kıyı bölgelerinin bu sisteme çok elverişli olduğunu belirtti. Çevre dostu olarak nitelendirilen bu istasyonların tanesi 55 bin euroya mal oluyor ve Avea’nın iddiasına göre hem doğaya hem de ekonomiye katkıda bulunuyor.

“Çevreci baz istasyonu” kavramı kulağa biraz garip gelmesi haricinde, enerji tüketimi açısından Türkiye’nin güneş ve rüzgar potansiyelinin kullanılmaya başlanması güzel bir gelişme tabii.

yahoyt.com

Tagged , ,

Related Posts

2 Comments

  1. MoonwalkerTem 7, 2009 at 17:50

    Bu haberdeki yanlıslık zaten türkiyede daha önceden yapılmıs bir olayı ilk Aveanın yaptıgının soylenmesıdır.Bu sistemi daha önce Vodafone yapmıstır.Bu konu gerekli arastırma yapılmadan ilk defa Avea nın yaptının soylenmesı habercilik ilkelerine aykırıdır.

  2. MoonwalkerTem 7, 2009 at 17:52

    Ufak bir duzeltme Rüzgar türbünü kullanılmamıstır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Firefox şimdi Windows Mobile'da

Mozilla tarafından üretilen popüler internet tarayıcısı Firefox'in mobil versiyonu olan Fennec'in Windows Mobile işletim sistemine sahip telefonlar için geliştirilmiş versiyonu...

Kapat