IPHaber

Telekom


Avea: Diyarbakır'a proje merkezi kurduk gençleri bekliyoruz

Ağustos 22, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Cep telefonu operatörü Avea, küresel çalkantıya rağmen yatırım planlarından vazgeçmiyor. Şirketin Genel Müdürü Erkan Akdemir, “Bizim ajandamızda kriz senaryoları yerine, yatırım planlarımız var.” dedi.

Avea, Ankara Cermodern’de basın mensuplarına iftar verdi. Şirketin Genel Müdürü Erkan Akdemir, programda güncel konularda değerlendirmelerde bulundu. “Memleketim Anadolu, İşim Teknoloji” projesi kapsamında kuluçka merkezi kurulacağını belirten Erkan Akdemir, Anadolu’nun kalkınmada dezavantajlı bölgelerinde mobil uygulamalar geliştirileceğini ifade etti. Girişimci ruha sahip gençlere fırsat ve altyapı sağlanacağını vurgulayan Avea’nın genel müdürü, Diyarbakır’a kurulacak merkezle Batı’da üniversite bitirmiş bölge gençlerine iş geliştirme fırsatı sunulacağını söyledi. Akdemir, “Çalışmalarımız sonlanmak üzere. Diyarbakır’da Kuluçka Merkezi kuracağız. Türkiye’den 200’e yakın genç girişimcinin projesini değerlendirdik ve bu projelerden 15 projeyi short listeye aldık. Jürimizle birlikte bu 15 proje içerisinden en iyi 3 projeyi seçtik.” şeklinde konuştu.

Avea Ar-Ge yatırımlarına ve teknoloji yatırımlarıyla beraber istihdamı artırmaya da odaklandı. Akdemir, “Toplam yatırım tutarımız 17 milyar TL. 2011 ikinci çeyreğinde ise 215 milyonla sektör lideriyiz. Daha 15 gün önce Bingöl’de yeni bir yatırımla çağrı merkezimizi hayata geçirdik. Erzincan Çağrı Merkezi’mizle birlikte Doğu’daki istihdam sayımız yıl sonu itibarıyla yaklaşık 1000 kişiye ulaşacak.” diye konuştu. Türkiye’nin en çok konuşturan operatörü olduklarını söyleyen Akdemir, abone başına düşen konuşma sürelerinin 309 dakika olduğunu belirtti. 367 bin abone ile numara taşımada net kazanan olduklarını belirten Akdemir, şirketin mali tablosu ile ilgili şu bilgileri verdi: “2011 gelire göre 1. çeyrek pazar payı yüzde 20,3, 2011 aboneye göre 1. çeyrek pazar payı yüzde 19,2, abone sayısı 12,2 milyon, abone başına gelir 20,5 TL, iletişim kule sayısı 19 bin, 3G iletişim kulesi sayımız 5 bine ulaştı. 3G abone sayısı sektörde 24 milyona ulaşırken, Avea’nın faturalı 3G abone oranı yüzde 46,7. Data gelirlerinde yüzde 8,6 pazar payı, konuşma gelirlerinde yüzde 76,7 pazar payına ulaştık. Toplam gelir 759 milyon lira. Faturalı abone sayısı yüzde 21 artarak 5,4 milyona ulaştı.”

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
BTK Sabit ve Kablosuz İletişim Sektöründeki 5 Büyük Oyuncuya Fesih İşlemlerindeki Usulsüzlük Nedeniyle Kestiği Cezaları Yayınladı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) resmi web sitesinde 5 büyük operatör konumundaki Türk Telekom, TTNET, Avea, Turkcell ve Vodafone'a...

Kapat