IPHaber

Genel


Artırılmış gerçeklik Arox ile hayatımıza giriyor

Eylül 8, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

Geleceğin en önemli kavramları arasında yer alan artırılmış gerçeklik, Türkiye’deki birçok projede kullanılmaya başlandı.

İlk olarak 1990 yılında bir terim olarak karşımıza çıkan artırılmış gerçeklik, 20. yüzyılın başlarına uzanan geçmişiyle insanları her zaman heyecanlandırdı. İlk olarak askerlerin eğitiminde aktif olarak kullanılmaya başlanan artırılmış gerçeklik çözümleri, günümüzde ticari faaliyetlerin bir parçası haline gelmiş durumda. Özellikle eğlence sektörünün de dikkatleri çekecek çalışmalarıyla günlük yaşamın bir parçası olmaya başlayan kavramın doğrudan iş yaşamına da etkisi olması bekleniyor.

Gartner’ın bu yılın ilk ayında paylaştığı raporuna göre, artırılmış gerçeklik teknolojisi kurumların iş akışı, çalışan eğitimleri, iş süreçlerinin düzenlemesi gibi konularda doğrudan kullanılabilecek duruma geldi. Artırılmış gerçeklik çözümlerinin gerçek zamanlı verileri gerçek objelerle bir araya getirdiği vurgulanan raporda, mobilite, konum, 3 boyutlu içerik yönetimi ile tarama ve algılamanın gelişmesinin faydaları vurgulandı. Gartner’ın öngörülerine göre, 5 yıl içerisinde artırılmış gerçeklik uygulamaları hayatımızın tam da ortasında olacak.

Böylesi önemli ve ilgi çekici bir konunun Türkiye’deki üreticisi olan Arox Bilişim, bu çalışmaları karşılığında şimdiden önemli başarılara imza atmış durumda. 2009 yılında kurulan şirket, artırılmış gerçeklik çalışmalarıyla ilgili TÜBİTAK desteğini alırken, hayatımızın birçok alanına dokunan uygulamalarını piyasaya sürdü bile.

Sakıp Sabancı Müzesi, Deniz Müzesi, Bursa Tofaş Saat Müzesi, Topkapı Sarayı, Halı Müzesi, SEKA Kâğıt Müzesi, Burdur Kavaklı Rum Kilisesi Doğa Müzesi ve Hatay Arkeoloji Müzesi gibi birçok müzeyi sanallaştıran Arox Bilişim, artırılmış gerçeklik çözümlerini yaygınlaştırmaya devam ediyor.

Her kuruma özel uygulama geliştiriliyor

Mobil yazılım ağırlıklı çalışmalarını yürüten Arox Bilişim’in Genel Müdürü Sait Öksüz, artırılmış gerçeklik çözümlerinin yanında birçok kurumsal çözümleri bulunduğu bilgisini verdi. Öksüz’e göre, Metroistanbul gibi bir projenin yanı sıra bankacılık-sigortacılık sektörü ve üniversitelerin tüm altyapılarının oluşturulması gibi kurumsal çözümler de Arox Bilişim bünyesinden çıkıyor. Son teknolojileri takip ederek müşterilere önerilerle gittiklerini vurgulayan Öksüz, her kuruma özel çözümlerle müşterilerini şaşırtmayı sevdiklerini ifade ediyor.

Tüm platformlarda 90’dan fazla uygulamaya sahip olan Arox Bilişim, 4 milyona yakın indirme rakamıyla geniş kitlelere de kendi çözümleriyle ulaşabiliyor. Bu sayede de bireylere giden kurumsal uygulamalarda da tercih edildiklerinin üzerinde duran Öksüz, önemli bir pazarlama güçleri olduğuna dikkat çekti.

Kurumsal çözümlerle ilgili detayları Arox Bilişim Satış ve Pazarlama Direktörü Sibel Şahin şu şekilde veriyor:

“Müşteri ihtiyaçlarına yönelik kurumsal uygulamaları ortaya çıkartıyoruz. Örneğin Coca Cola için yaptığımız Cooler Finder uygulamasıyla satış noktalarına verilen buzdolaplarının takibi gerçekleşebiliyor. Anlık olarak GPS üzerinden yerinde tespit edilmesini sağlayan sistemimiz şu anda 5 ülkede kullanılıyor. 20 bine yakın kayıp buzdolabı bu uygulamayla bulundu.”

İçki ve tütün satıcılarının iş çözümlerini de geliştirdiklerinden söz eden Şahin, sundukları çözümleri şu örneklerle sıraladı:

  • Özellikle kendi çalışanları ve pazar paylarının tespit edilmesi için gereken konum tabanlı uygulamaları hayata geçirildi.
  • Hangi üniversitede, hangi masada, kaç kişi, hangi markalardaki sigaraları kullanıyor gibi detayları ölçümleyerek pazar araştırması fırsatı sunuldu.
  • Eğitimlerin verildiği ve video ile bilgi paylaşımı yapılan kurumsal çözümlere imza atıldı.
  • Vergilerin mobil cihazlardan takip edilmesini sağlayan uygulamayı Pricewaterhousecoopers için yaratıldı.
  • Vakıf Emeklilik için özel geliştirdiğimiz çalışmayla birlerce acentanın bildirimleri tabletler üzerinden yürütülebilen bir yapıya dönüştürüldü. Ayrıca iOS, Android ve Windows Phone 8 platformlarında fon dağılımı değişikliğinden hesap özeti incelemeye kadar her türlü işlemin gerçekleştirilebilecek Vakıf Emeklilik Mobil Şubesi, Arox ile kullanıma açıldı.

Dijital pazarlama alanında projeler üreten Arox Bilişim, Müzecilik, FMCG, Finans, Belediyecilik ve Basın-Medya başta olmak üzere, dijital pazarlamanın hayati önem taşıdığı sektörlere projeler üretiyor. Şirket, hızla büyümeye devam ederken hem Kinect hem de Oculus Rift üzerinde artırılmış gerçeklik uygulamalarını hayata geçirmeyi sürdürüyor.

MATSİS ile asistanların evrak yükü ortadan kalktı

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi çatısı altında hayata geçen MATSİS Projesi, ihtiyaçlar doğrultusunda Arox’un sıfırdan ürettiği bir uygulama projesini ifade ediyor. Tıp eğitiminin ardından doktor adaylarının tamamlaması gereken asistanlık dönemini ele alan projede, asistanların hangi alan, vaka ya da operasyonda uzmanlaştığının tespit edilmesindeki zorlukların giderilmesi hedeflendi.

Her asistanın uzmanlaşma dönemi boyunca tutulması gereken karnesi, bu mesleğin zorlukları göz önüne alındığında fazlasıyla evrak işi çıkardığı için iş dışındaki en zorlu süreç olarak görülüyor. Bu karnelerin ilgili hocaya onaylatılması, doğru kişiye ulaşılması ihtiyaçları da sürecin uzaması ve zorlaşmasına sebep oluyor.

MATSİS Projesi ile süreç tamamen dijital mobil ortama taşındı ve öncelikle kağıt israfı sona erdi. İşlemlerin günü gününe kayıt altına alınması sağlanırken, sistem üzerinden karneye ulaşan eğitmen ilgili onayını verebiliyor. Dönemsel raporlar alınabildiği için asistan doktorların gelişimi grafiksel olarak incelenebiliyor.

Şu anda Marmara Tıp Fakültesi tarafından kullanılan bu sistemin diğer üniversite hastanelerinde kullanılabilmesi için gerekli başvuru ve çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de tıp alanında uzmanlaşmada benzer bir uygulama bulunmadığı için proje büyük önem taşıyor.

Trafik polislerinin cezaları öğrendiği uygulama

Araç kullananlar ve trafik polisleri, cezaların hangi durumlarda uygulandığını ve yaptırımları konusunda Arox Bilişim’in geliştirdiği “Trafik Cezaları” uygulamasına sıkça başvuruyorlar. Böylece uygulama ile hem sürücülerin hem de trafik polislerinin kısa sürede en güncel bilgiye ulaşılıyor.

Uygulama hiçbir bağlantıya ihtiyaç duymadan çalışırken, trafik cezaları hakkında bütün güncel kanun maddelerini ve yönetmelikleri içeriyor. Yapılan trafik ihlalini girdiğinizde, o konuyla ilgili detaylı bilgiyi veren uygulama, idari, para ve hapis cezaları arasındaki farklılıklarını gösteriyor. Uygulamada, ceza puanı hesaplaması da yapılırken, ehliyetin hangi durumlarda iptal edileceği ve hangi şartlarda geri alınacağı bilgileri yer alıyor.

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
TÜGİAD, bakanlara baktı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Trendeco Danışmanlık'la ortaklaşa, şimdiye kadar örneğini görmediğimiz mükemmel bir sosyal medya araştırması yaptı: 15 Temmuz...

Kapat