Artık Google Maps ile dağ tepe dolaşabileceğiz!

0
56

Google, ‘Street View’ adlı projesini daha kapsamlı hale getiriyor. 360 derecelik fotoğraflar çekebilen Street View yazılımı, artık araçların ve bisikletlerin görüntüleyemediği yerlere de ulaşabilecek.

google mapss

Önceleri Street View’u otomobillerin üzerine monte eden Google, bu şekilde basit adres tarifleri yapabiliyordu. Google, daha sonra motosiklet ve bisikletlerin üzerine monte edilen cihazlar ile araçların ulaşamayacağı yerleri de görüntülemeye başladı.

Teknoloji devi, sistemin son daha portatif hale getirerek sırtta taşınabilir şekle getirmeyi başardı. Street View yazılımıyla bundan sonra otomobillerin ve bisikletlerin ulaşamayacağı yerlere ulaşılabilecek ve daha detaylı görüntüler elde edilecek.

Sırtta taşınabilen bu sisteme Google, ‘Trekker’ adını verdi. Bu sistem ile araçların girmesi pek mümkün olmayan ve coğrafi anlamda çetin şartların olduğu yerlerin 360 derecelik fotoğrafları çekilebilecek.

Trekker sistemi, şu anda Grand Kanyon ve dünyanın en uzun binası Burç Halifa’da kullanılıyor. Sistem yakın zamanda İngiltere’de kanal ve nehirleri görüntülemek için de kullanılmaya başlanacak.

İngiltere’de faaliyetlerini sürdüren Canal & River Trust kurumu gönüllüleri, Ağustos ayı boyunca İngiltere ve Galler arasındaki su yollarını 100 mil mesafe katederek görüntülemeye çalışacak.

Google, bu sistemi yaygınlaştırarak Google Maps’i geliştirmek istiyor. Oldukça başarılı bir harita sistemine sahip olan Google, geliştirdiği sistemlerle yeni detaylar üzerine eğiliyor.