IPHaber
Son Yazılar

Açık Kaynak


Apple, NSA İçin Arka Kapı Açığı Bırakmadığı Açıklamasını Tekrarladı

Ocak 3, 2014 by admin in Açık Kaynak, Güvenlik

Hafta başında, Almanya’da yayınlanan Der Sipegel dergisinde NSA teknik takip ve izleme skandalını detaylandıran yeni belgeler yayınlanmıştı. Bu belgelerden birisi de NSA tarafından Apple’ın iPhone cihazları için özel bir kötücül yazılım geliştirildiği ve bu sayede iPhone cihazlardan veri çekmenin mümkün hale geldiği yönündeydi. NSA, konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı ama Apple, bir açıklama yaparak NSA veya başka bir kurum için arka kapı açığı bıraktıkları iddialarını bir kez daha yalanladı.

20131011081424_apple

NSA’in teknik takip faaliyetleriyle ilgili detayların yer aldığı Der Sipegel makalesi oldukça geniş tutulmuş ve yazıda pek çok iddiaya yer verilmişti. Bu iddialardan birisi de, NSA’in 2008 yılında DROPOUTJEEP adlı bir yazılım implantı geliştirdiği ve bu kötücül yazılımı iPhone cihazlara yükleyerek bu cihazlarda teknik takip yapabildiği üzerineydi. Apple, ilk iPhone cihazını 2007 yılında piyasaya sürmüş ve 2008’de iPhone ciddi bir benimseme kazanmaya başlamıştı. İddiaya göre NSA de bu yeni akıllı telefon için özel bir teknik takip ve izleme yöntemi olarak DROPOUTJEEP’i geliştirmişti.

Der Spiegel’de yer alan bu iddiaya ilk yanıt, Apple’dan geldi. Ünlü teknoloji firması, böyle bir kötücül yazılımdan şimdiye dek haberleri olmadığını söylerken, hiçbir hükümet kurumuna veya özel şirkete “arka kapı açığı” vermediklerinin de altını çizdi. Apple, güvenlik uzmanlarının canla başla çalışarak Apple cihaz ve servislerinde keşfedilen tüm güvenlik açıklarını giderdiklerini ve her zaman siber saldırganlardan (ister bir hack ekibi olsun ister bizzat istihbarat kurumları) bir adım önde olmaya devam edeceklerini duyuruyor.

NSA ise, Der Spiegel’de yer alansöz konusu iddialarla ilgili çok daha genel bir değerlendirmede bulundu ve diğer istihbarat örgütlerinin bilgi sızdırmalarını engellemek için bahsi geçen teknolojileri zaman zaman kullandıklarını ancak bunun tamamen karşı casusluk amacıyla yapıldığını açıkladı.

Kapat