IPHaber

Genel


Apple Facebook’un VPN uygulaması Onavo’yu AppStore’dan sildi

Ağustos 24, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

2010 yılında İsrail merkezli olarak kurulan VPN uygulaması Onavo, 2013 yılında Facebook tarafından satın alınmıştı. Girişim daha sonrasında faaliyetlerine Facebook’un kanatları altında, Menlo Park’ta devame etti. Uygulama aracılığıyla kullanıcılarına VPN hizmeti sunan, gizlilik ve güvenlik vadeden Onavo son olarak AppStore’dan silinmesiyle haberlere konu oldu.

Onavo uygulamasının AppStore’dan silinmesinin sebebi ise Apple’ın politikalarını ihlal etmesi olarak gösterildi. Apple basın sözcüsü, Onavo’nun AppStore’dan silindiğini doğrularken, uygulama ile ilgili pek çok soru işareti de akıllarda kalmış oldu. Çünkü Apple’ın uygulama mağazasından Onavo’yu silmesinin sebepleri arasında kullanıcıların veri güvenliği ve gizlilik ihlali gösterildi.

Onavo aracılığıyla gerçekleştirilen mobil internet trafiğini takip edebilen Facebook, bu verileri biriktiriyor ve gözlemliyor. Böylece Facebook, internet kullanan ciddi bir kitlenin hangi web sitelerine girdiği bilgilerini elde ediyor. Bununla birlikte güncel internet trendleri gibi pek çok konuda fikir sahibi olmasını sağlayan girdilere sahip oluyordu.

İşte Onavo, Facebook çatısı altında bu verileri Facebook lehine kullanması sebebiyle Apple politikalarını deldiği iddia ediliyor. Facebook her ne kadar bu verilerin Facebook uygulamalarını geliştirmek amacıyla kullanıldığını açıklıyor olsa da, gizlilik politikaları konusunda sıkı tutumunu koruyan Apple tarafından artık üstü çizilmiş bir uygulama.

Onavo uygulamasının son indirilme verilerini de paylaşmak gerekirse, Onavo uygulaması bu yılın Şubat 2018’de açıklanan son verilerine göre iOS ve Android platformlarında toplam 33 milyondan fazla indirilmişti. Facebook’un sahip olduğu Onavo uygulaması ile ilgili olarak derin soru işaretleri oluşturan bu gelişme sonrasında AppStore’dan silinen Onavo uygulaması, şu anda Android sürümüyle kullanılabilir durumda.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Windows 95 artık bir uygulama olarak indirilebiliyor

Bugün Windows 95'in doğum günü, yıllar önce 24 Ağustos 1995 tarihinde piyasaya sürülen işletim sistemi Windows 95 pek çok özelliği...

Kapat