IPHaber
Son Yazılar

Güvenlik


Anonymous'un Yeni Hedefi Norveç Katilinin Manifestosu

Temmuz 27, 2011 by admin in Güvenlik with 0 Comments

Norveç’te hafta sonunda yaşanan bombalı ve silahlı saldırıların baş şüphelisinin davası başladı. Toplam 93 kişinin ölümüne sebep olmakla suçlanan aşırı sağcı Anders Behring Breivik, mahkemede suçsuz olduğunu ve amacının Norveç’i göçmen istilasından korumak olduğunu savunuyor. Breivik ayrıca söz konusu kanlı eylemi saldırıdan yalnızca birkaç gün önce tamamlayarak yayınladığı 1500 sayfalık manifestosunun reklam çalışması olarak gerçekleştirdiğini açıklamakta.

Norveç’te yaşanan terör olayına karşı belki de en ilginç tepki ise çeşitli hükümetler ve büyük firmalar aleyhine yaptığı DDoS saldırıları ve hack eylemleri ile bilinen Anonymous grubundan gelmekte. Grup, Breivik’in manifestosunu tahrif ederek aşırı sağcı Norveçliyi itibarsızlaştırmak gerektiğini söylüyor. Grubun Operation UnManifest adıyla başlattığı operasyon, Anonymous’un şimdiye dek olan çizgisiyle oldukça farklılık göstermekte. Anonymous şimdiye dek hükümet kurumlarını ve büyük şirketleri hedef alan bir yapıya sahipti. Bu operasyonda ise hedef Breivik’in 1500 sayfalık manifestosu. Gruptan yapılan açıklama şöyle:

Operation UnManifest:

Anders Behring Breivik90’ın üzerinde genci öldürerek 1516 sayfalık manifestosunun reklamını yapmaya çalıştığı gibi, bu manifestoyu internet üzerinden de yaymamaya çabalamaktadır. Anonymous bu konuda şu eylemi öneriyor:

1-) Anders Behring Breivik’in 2083 – A European Declaration of Independence (2083 – Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi) adlı manifestosunu bulun.

2-) Manifestoyu değiştirin, aptalca hikayeler ekleyin, istediğiniz kısımları atın, fotoğraflarıyla oynayın. Yani aklınıza geleni yapın…

3-) Her yerde tahrif ettiğiniz versiyonu yayın ve diğer kişilerin yaydığı versiyonları oylayın. Sahte versiyonların asıl versiyon olduğunu açıklayın.

4-) Anders’in alay konusu haline gelmesini ve hiç kimsenin artık onu ciddiye almamasını sağlayın

5-) Bu mesajı tercüme ederek internette ve gerçek hayatta yayın

6-) Anders’in zalim saldırısına kurban gidenler için saygınızı gösterin

Hepimiz anonimiz,

Bizler Lejyonuz,

Hiçbirimiz cinayeti affetmeyiz,

Hiçbirimiz kurbanları unutmayız.

Anonymous’un özellikle internette son derece etkin bir organizasyon olduğu düşünülürse, Breivik’in manifestosunun sahte versiyonlarının oldukça kısa bir sürede yayılacağını düşünmek yanlış olmayacaktır. Ancak “özgürlük” adı altında hareket eden bir grubun şimdi “neye ve kime göre özgürlük” tanımını sorgulatması oldukça enteresan.

Bu arada Breivik’in yayınladığı manifesto ve eylem tarzı çok kaba hatlarıyla Ted Kaczynski veya daha popüler adıyla “Unabomber”a benziyor. Kaczynski 16 yaşındayken Harvard Üniversitesi’nde matematik okumaya başlayan ve 25 yaşında Berkeley’de asistan profesör ünvanı alan bir dahi. Kaczynski iki yıl sonra istifa edip Montana’da herkesten ve her şeyden uzakta, kendi yaptığı kulübesinde elektrik veya su tesisatı dahi olmadan 25 yıl tek başına topladıkları ve yetiştirdikleri ile yaşadı.

Ancak modern yaşamı eleştiren, teknoloji karşıtlığını ve ilkel yaşamı savunan Kaczynski’nin asıl ünlü olmasına sebep olan olaylar 1978’ten yakalandığı 1995 yılına dek 16 el yapımı bombayı üniversiteler, hava yolları, teknoloji enstitüleri gibi yerlere göndermesi oldu. Kaczynski’nin eylemlerinde 4 kişi ölürken 20 kişi de yaralandı. Kaczynski eylemleri sayesinde, modern yaşamın ve teknolojinin insanı nasıl köleleştirdiğini anlatan 35.000 kelimelik manifestosunu The New York Times ve Washington Post gazetelerinde yayınlatmayı başarmıştı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat