IPHaber
Son Yazılar

Güvenlik


Anonymous Türkiye, Phorm Nedeniyle TTnet Eylemine Hazırlanıyor

Ağustos 28, 2012 by admin in Güvenlik, ISP, Telekom

Anonymous Türkiye, THY saldırısının hemen arkasından TTnet operasyonuna hazırlandığı açıklamaları yapıyor. Bu sefer ki protestonun nedeni “Phorm” yazılımı. Bu yazılım batıda da “kişisel gizlilik” karşıtı olmakla suçlanan ve halktan gelen tepkiler üzerine İngiltere ve Brezilya’da kullanımdan kaldırılan bir yazılım. Anonymous Türkiye bu konuda şunları belirtiyor:

  • Artık redhackın yapmaya çalıştığı tartışmada yokuz,önümüzde büyük bir eylem var.TTNET’in izleme olayına el atmamız gerek,kusura bakmasınlar.
  • soL Haber, haberi yazmaya üşenmiş direk eski haberi copy/paste yapmış.. Herkese iyi geceler. TTNET eyleminde görüşmek dileğiyle.
  • UYARI! TTNet http://a.oix.net üzerinden sizi izliyor! http://www.gezinti.com/hesabim/tumhatkapali … linke tıklayarak izlemeyi kapatın! ÖNEMLİ – RT!
  • https://twitter.com/AnonsTurkey/status/239472397592436736/photo/1


Phorm nedir derseniz? Bu bir reklam sistemi. Kullanıcıların tüm hareketlerini takip eden ve “uygun reklam gösterme” iddiasında olan bir yazılım. Ancak batı dünyası bu kadar masum olmadığını, kişisel gizliliğe aykırı, bir nevi “fişleme aracı” olduğunu düşünüyor.

İngiltere’de ve sonradan uygulandığı Brezilya’da büyük protestolara neden olan ve sonunda kaldırılan Phorm konusunda Türkiye internet çevreleri de bir süredir yüksek sesle tartışmaya başladı. TTnet ve Türk Telekom’un kullanmaya başladığı bildirilen Phorm konusu önümüzdeki günlerde daha çok tartışılacak gibi duruyor.

Kapat