IPHaber

Telekom


Anonymous TİB'e saldırdı!

Haziran 10, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Uluslararası siber-aktivistler grubu Anonymous’un Türkiye’de yürürlüğe girecek filtre uygulamasını protesto için yapacağını açıkladığı ilk siber saldırı, dün akşam saatlerinde gerçekleşti ve ilk olarak Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı’nın sitesini hedef aldı.

Başkanlığın yedek sunucular da dahil 8 ayrı önlemine rağmen, siteye 18:00’den itibaren yaklaşık 20 dakika erişilemedi.

Anonymous’un diğer iki hedefi de Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ile SGK’nın internet siteleri oldu.

Anonymous’un TİB’e saldırısıyla ilgili, kurumun yetkililerinden ‘sayfa aynı anda çok tık alıyormuş gibi bir durum oldu. Bu tıklardan sonra site kilitlendi ve bir süre erişime kapandı. Sıkıntılar kısmen devam ediyor” açıklaması geldi.

TİB yetkilileri, saldırı nedeniyle sitenin ‘10005’ hata kodunu (yoğunluktan erişilemiyor) verdiğini de dile getirdiler.

“KALICI ZARAR VERMEK İSTEMEZ”
Konuyla ilgili NTV Canlı Ana Haber’e değerlendirmelerde bulunan ntvmsnbc Teknoloji Editörü Noyan Ayan, “Bu saldırıya sembolik denebilir. 18.05’te başladı ve 15-20 dakika kadar sürdü. Kısa sürmesi, Anonymous’un tercihiyle mi oldu yoksa TİB’in önlemleriyle mi ilerleyen saatlerde belli olacak” dedi.

Ayan, “Bu, ‘istersek istersek çökertebiliriz?’ mesajı mıydı?” sorusuna da, “Anonymous’un yöntemi budur zaten. Kalıcı zararlar vermek istemez. Bu tip ağların uzun süre devre dışı kalmasının kamunun da zararına olduğu görüşündedir. Saldırı sembolik ve hafif bir güç gösterisi oldu” yanıtını verdi.
Anonymous aynı anda çok sayıda bilgisayardan siteye ziyaret talebinde bulunarak hatları kilitleme yöntemini kullanıyor.

İlk büyük eylemlerini aylar önce WikiLeaks’e yönelik ambargo uygulayan Paypal, Visa ve Mastercard gibi online ödeme ve kredi kartı firmalarına karşı gerçekleştiren siber-aktivistler grubu Anonymous, dün öğle saatlerinde yaptığı bir açıklamada, iddia edildiği üzere Türkiye’deki interneti çökertmek veya Yüksek Seçim Kurulu’na saldırmak gibi bir amaçları olmadığını bildirmişti. Nitekim akşamki saldırı da kısa süreli ve dar kapsamlı gerçekleşti.

Anonymous’tan yapılan açıklamada, bu tür iddiaların kendi kurumlarının sitelerini koruyamayan kamu görevlilerince çıkarıldığını, onların asıl amacının interneti bizzat kendileri sekteye uğratarak Anonymous’un amacının kamuoyu tarafından yanlış algılanmasını sağlamak olduğu savunuldu.

Açıklamada asılsız komplo teorilerine ve oyunlara aldanılmaması uyarısında bulunuldu. Anonymous açıklaması şöyle:

“Hepinizin bildiği üzere Perşembe günü saat 18.00 itibariyle, Türkiye’de uygulanan sansüre karşı tepki koymak için bu sansürden sorumlu olan ve dolaylı da olsa destekleyen sitelere karşı operasyon düzenleyeceğiz. Saatin mesai bitimine denk gelmesi, devlet kurumlarıyla ilgili işleri olan vatandaşlarımın mağdur duruma düşmemesini istememizdendir. Bu operasyon Türk halkına değil, Türk halkının bilgi alma ve verme özgürlüğünü elinden almak isteyen sansür kurumlarınadır.

“Ancak halk arasında oluşan dedikodular ve medyada yer alan asılsız iddiaları endişe ile izlemekteyiz. Anonymous’un #operationturkey kod isimli operasyonu, Türkiye’nin internetini hedef almamaktadır.

“Bu yüzden interneti çökertmek gibi bir durum söz konusu değildir.

YSK SALDIRISI YALAN
“Ancak bu durum, sitelerini koruyamayan kuruluşların uydurduğu bir bahane olup, operasyon anında kendilerini koruyamayacaklarının farkında oldukları için, interneti temelli sekteye uğratmaya hazırlıktır. Bu bahaneyle 22 Ağustos’taki genel filtreyi de topyekün denemiş olacaklar. Bu yalan iddia, Anonymous’a karşı “bakın, Anonymous size yardım etmiyor zarar veriyor, internetinizi elinizden alıyor” şeklinde kullanılacaktır. Öte yandan Anonymous Türkiye’nin demokratik seçimlerini bozmak gibi bir hedefe sahip olmadığından, pazar günü YSK sunucularına da saldırmayacaktır. Bu gibi oyunlara ve asılsız komplo teorilerine kanmayınız.

“#operationturkey’in tek bir amacı vardır, o da internetin temel ilkesi olan bilgi alma ve bilgi verme özgürlüğüne sahip çıkmaktır.

“Bu operasyon partilerle ilgili değildir, bu operasyon medyaya karşı değildir, bu operasyon Türk halkına karşı değildir, aksine Türk halkının yanındadır. Bu operasyon, Türkiye’de uygulanmakta olan internet sansürüne artık bir dur demek için yapılmaktadır. Bu operasyon, Türkiye’yi sansür ayıbından kurtarmak ve Türk halkının haber alma özgürlüklerini savunmak için yapılmaktadır. Ve bu sansür zihniyeti devam ettiği sürece, bu sansüre sebep verenler, uygulayanlar ve yardım edenlere karşı operasyonlar sürecektir. İlk operasyon sadece bir uyarıdır.

“Türk medyasında yer aldığı üzre, Anonymous yabancı bir hacker örgütü değildir. Anonymous’un kimliği yoktur, ulusu yoktur.

“Anonymous, dünyanın her yerinde bilgi ve ifade özgürlüğüne destek veren bir oluşumdur. Anonymous’un hiç bir devletle veya örgütle ilgisi yoktur. Anonymous, yaklaşık 2003 yılında kendi kendine oluşmuş ve evrimleşmiştir.

“Herkes Anonymous olabilir. Patronunuz, işyerindeki temizlikçiniz, ilkokul öğretmeniniz, nişanlınız, sevgiliniz, hatta kendi çocuğunuz. Anonymous’un liderleri yoktur. Anonymous’un resmi mesajları yoktur. Anonymous’un resmi videoları yoktur. Anonymous’un resmi temsilcileri yoktur. Anonymous’un resmi buluşmaları yoktur.

“Anonymous’un resmi bir amacı yoktur. Anonymous kişisel ordunuz değildir. Herkesin katkısı eşittir. Anonymous bütüne güvenir, Anonymous bütünün bir parçasıdır. Anonymous, anonimdir.

“Kamuoyunun dikkatine arz ederiz.

“Anonymous adına, Anonymous.”

Siber-aktivistler grubunun bugünkü eylemi konusunda basında çok çeşitli iddialar yer aldı. Son olarak bugün, Anadolu Ajansı’nın ‘siber güvenlik uzmanı’ olarak tanıtarak görüş aldığı Huzeyfe Önal isimli kişi, Anonymous’un 12 Haziran akşamı YSK’nın sistemini etkisiz hale getirmeye çalışacağını iddia etmişti.

Önal’a göre grubun amacı büyük yankı uyandırmak, seçime şaibe düşürmek, devlet kurumlarını yıpratmak! Önal, hackerların saatlerce sisteme veri girişini engellemeyi hedeflediğini de iddia etti.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
DoS ya da DDoS saldırısı nedir?

Bu aralar "siber savaşlar" adı altında çıkan haberlerle birlikte tekrar popüler oldu. DoS ve DDoS saldırılarının ne olduğu hakkında kısa...

Kapat