IPHaber

İşletim Sistemleri


Android serbest, uygulamalar yasak

Ekim 13, 2010 by admin in İşletim Sistemleri, Mobil with 0 Comments

Vergi kaçırdığı iddiasıyla Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarının hedefinde olan internet devi Google ile Türkiye arasında esen soğuk rüzgârlar internetin ardından cep telefonu kullanıcılarını da olumsuz etkilemeye başladı.

 Radikal gazetesinin haberine göre, Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemine sahip Türkiye’deki yüzbinlerce cep telefonunun ücretsiz uygulama mağazası Android Market’e erişimini engelleyen Google, kullanıcıları isyan ettiriyor.

Android işletim sistemi Türkiye’de de Samsung, Motorola, HTC, General Mobile ve Sony Ericsson gibi markaların bazı modellerinde tercih ediliyor. Buna karşın kullanıcıların binlerce uygulama ve oyundan beğendiklerini cep telefonlarına indirebilmesini sağlayan ücretsiz uygulama mağazası Android Market’e Türkiye’den erişime izin verilmiyor.

Android Market’te yer alan ücretsiz uygulamalar halen Kazakistan, Sırbistan, Litvanya ve Letonya’nın da aralarında bulunduğu 44 ülkeden kullanıcıların erişimine açık. Ücretli uygulamaların yer aldığı platforma ise 32 ülkeden ulaşılabiliyor. Ancak 62 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi bulunan Türkiye’deki kullanıcılar bu uygulamalardan yararlanamıyor.

Android Market’e erişilemediğinde ‘akıllı telefon’ işlevini yerine getiremeyen ürünler nedeniyle kullanıcılar yüksek meblağlar ödeyerek satın aldıkları telefonları yarı fiyata alabilecekleri ürünlerden ayıran ilave özellikleri kullanamıyor.

TEK ÇATE ‘KIRMAK’
Bu sorunu aşmak isteyen kullanıcıların, ‘ROM kırma işlemi’ olarak adlandırılan yöntemle cihazın uygulama mağazasına ulaşması mümkün. Ancak bu yöntem kullanıldığında da cihaz garanti kapsamından çıkıyor. Türkiye’de garantili olarak satılan ürünlere kıyasla çok daha ucuza ‘kaçak’ olarak satılan cep telefonlarına talebi tetikleyen bu durum sektör temsilcilerini de isyan ettiriyor.

Google’ın vergi kaçırdığı iddiaları aslında sadece Türkiye’ye ait değil. Bu iddiaların temelinde şirketin dünya genelinde verdiği reklam hizmetleri karşılığında İrlanda’dan fatura kesmesi ve hizmet verdiği ülkelerde çok düşük oranlarda vergi ödemesi yatıyor. Şirket Türkiye’de, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti. adıyla temsil ediliyor ancak Türkiye’deki reklam hizmetlerinin çok büyük bir kısmını yurtdışında faturalandırıyor.

Google İrlanda’nın sahibinin vergi cenneti olarak bilinen Bermuda’da kurulu bir başka Google şirketi olması iddiaları kuvvetlendirirken Google ise her ülkede vergi kanunlarına uygun olarak hareket ettiklerini, Türkiye’deki kanunlara uygun hareket ettiklerine inandıklarını açıklamıştı.

 

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Çevrimiçi TV servisleri başladı

New York’ta yapılan basın toplantısında tanıtılan Google TV uyumlu Sony LCD televizyonlar, standart özelliklerinin yanında internette gezinme, sosyal ağlara bağlanma,...

Kapat