IPHaber

VoIP


Amerika'da telefonları iptal edelim önerisi

Ocak 4, 2010 by admin in VoIP with 0 Comments

“IP telefon ve kablosuz iletişim bu kadar yaygınlaşmışken karasal telefonu kim ne yapsın” diyorlar.

Amerika’da geçtiğimiz yıl analog televizyon yayınlarının sonlandırılmasının ardından, Amerika’nın en yaygın telefon şebekelerinden AT&T şimdi de “Karasal telefon hatları için gün batımını belirleyelim” talebiyle FCC’ye başvurdu. Sebep olarak teknolojik gelişim, müşteri taleplerindeki değişimler ve pazarda sayısal iletişimin baskın hale gelmesi gösteriliyor. AT&T “Analog karasal telefon hatlarının biteceği zaten belli, artık bitip bitmeyeceğini bir kenara bırakıp ne zaman bitireceğimizi bir karara bağlayalım” diyor.

Gerçekten de klasik telefon teknolojisine dair tercihler ve gelirler geri döndürülemez bir azalma eğiliminde. 2000 yılında 178,6 milyar dolar olan sabit telefon gelirleri 2007’de 130,8 milyar dolara kadar geriledi. Ayrıca 2011 yılına kadar Amerika’daki VoIP müşterilerinin 45 milyona ulaşması, aynı zamanda telefon hizmeti de veren kablo servis sağlayıcılarına abone olan kişilerin sayısının da 25 milyonu bulması bekleniyor.

Bu arada bakır hatlar üzerinden ses iletimi gerçekleştirilen karasal telefon hatlarının, üzerinden 100 yıldan uzun bir zaman geçen Graham Bell’in ortaya koyduğu prensiplerle çalışmaya devam ettiği de bir gerçek.

Diğer yandan düzenleyici kurul olan FCC’nin bu geçişi gerekli görmekle birlikte, cihaz ve servis anlamında göz önüne alıp yeniden düzenlemesi gereken çok sayıda kural olduğuna dikkat çekiliyor.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Alcatel-Lucent Oskarları sahiplerini buldu

Alcatel-Lucent Teletaş bünyesinde başarılı çalışmaları ve örnek davranışları ödüllendirmek, birey ve takımların motivasyonlarını arttırarak yüksek performanslı bir çalışma ortamı oluşturmak...

Kapat