IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Amerikada 1Gbps ile hız rekoru kırıldı

Eylül 17, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments
Amerika’daki bazı internet servis sağlayıcıları(İSS), kısıtlı sayıdaki kullanıcılara çok yüksek hızlarda erişim sağlıyor. Tennessee eyaletinin Chattanooga şehrinde yaşayan bazı şanslı kullanıcılar 1Gbps internet hızı ile erişimde ultra hızı yakamayı başardılar. Kullanıcıların bu servise ödedikleri bedel, en az hızı kadar yüksek: aylık 350 dolar. 

İki gün önce başlayan servisten, şehrin kırsallarında yaşayanlar da faydalanabiliyorlar. Eyalette, yıl sonuna kadar 600 mil kare genişliğindeki bir alan içerisinde yaşayan tüm kullanıcılar bedelini ödemek karşılığında bu hızdan istifade edebilecekler. Electric Power Board(EPB) isimli şirket, Tennessee eyaletini ileri erişim teknolojilerinin test edilmesinde değerlendiriyor. Şirket, süper hızlı erişimi web sitesinde, “girişimciler için en ileri araç”, “sorunsuz bant genişliği” şeklindeki ibarelerle tanıtıyor. 

Dünyanın, erişim hızı ile adı öne çıkan diğer coğrafyalarından biri de Hong Kong. Ülkede 1Gbps hızı kullanan internet tutkunları Amerikalılara göre çok daha şanslılar. Zira, Hong Kong’da aynı hizmet için istenen aylık bedel sadece 26 dolar. 

Gözlemciler, yüksek fiyatına rağmen ultra hızlı erişimin Chattanooga’ya çok ciddi cazibe kazandıracağı değerlendirmesini yapıyorlar. Chattanooga daha şimdiden, “Amerika’nın en fazla bağlanan şehri” ilan edilmiş durumda. Şehir yetkililerinin bunu yatırıma nasıl çevireceklerini önümüzdeki günler gösterecek.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat