IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Amerika: Türkiye'nin gidişatından endişeliyiz

Temmuz 20, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

22 Ağustos’ta hayata geçirilmesi planlanan filtre uygulamasına bir tepki de Amerika’dan geldi.

Bugün çeşitli gazetelerde yer alan habere göre, Amerika ülkemizin uygulamaya koymaya hazırlandığı yeni filtre programından endişe duyduğunu beyan etti. ABD Kongresi’ndeki Helsinki Komisyonu tarafından Temsilciler Meclisi çalışma binalarından Cannon’da düzenlenen ve AGİT ülkelerindeki internet özgürlüğünü ele alan oturumda konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Demokrasi, İnsan Hakları ve İşgücünden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Baer’ın ilgili açıklaması şöyle:

“Türkiye’de çoğunluğu hassas sosyal ve siyasal konular içeren 5 binden fazla internet sitesinin engelli. Bu yasaklamaların kaynağında ise internete ilişkin 2007 tarihli kanun yer alıyor. Türkiye Hükümeti, muğlak kriterleri temel alarak, suç teşkil ettiğini belirlediği 138 kelimeyi içeren internet alan adlarına yeni bir yasak önerisini gündeme getirmiş olmasının yanısıra, internet servis sağlayıcıları tarafından ülke çapında uygulanacak bir filtreleme sistemini de 22 Ağustos’ta yürürlüğe sokmayı planlıyor. Hem Türkiye içinden hem de uluslararası arenadan eleştirilere maruz kalan bu tür girişimler, Türkiye’deki internet özgürlüğü ve daha genel anlamda medya özgürlüğüyle ilgili ciddi endişeler oluşmasına sebep oluyor. Biz de Türk hükümetine bu konudaki endişelerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.”

Açıklamasının devamında bu tür kısıtlamaların çocukları internetteki zararlı içeriklerden korumak için tasarlandığını anlıyoruz diyen, fakat istenmeyen içerikleri yok etmek için internetten kelimeleri yasaklamanın çözüm olmayacağını dile getiren Baer, büyük uluslararası internet şirketlerinin de, Türkiye’de bu tür düzenlemeler altında faaliyet gösterme konusunda endişeler taşıdığını aktardı.

Müsteşar Yardımcısının son cümlesi ise şöyle:

“Eğer Türkiye, modern, refah ve barışçıl bir toplum yapısını güvenceye almak istiyorsa, insan haklarının bir parçası olan interneti kısıtlamaya devam edemez.”

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat