IPHaber

3G&4G


Almanya 4G'ye hazırlanıyor

Nisan 13, 2010 by admin in 3G&4G, Mobil, Telekom with 1 Comment

Hızlı internete ve akıllı telefon uygulamalarına imkân verecek dördüncü nesil mobil haberleşme sistemi bugün ihaleye çıkıyor. Berlin 4G’den ciddi maddi kaynak, çevreciler ise elektronik kirlilik bekliyor.

Almanya’da internet şebekesini ülke genelinde yayacak ve daha hızlı olmasını sağlayacak olan dördüncü nesil mobil haberleşme sistemi kapsamında dağıtılacak frekansların açık artırma usulüyle ihalesine bugün çıkılıyor. Alman hükümeti, 2000 yılında dağıttığı mobil internet lisanslarından 50 milyar euro gelir elde etmişti.

Uzmanlar bu kez rakamın bu kadar büyük olmasını beklemese de, lisans gelirlerinin rekor borçlanmaya giden Berlin için dişe dokunur bir kaynak yaratması bekleniyor. Alman çevreciler ise işin sağlık yönüne dikkat çekiyor ve dördüncü nesil mobil haberleşme sisteminin elektronik kirliliğe ve dolayısıyla da insan, hayvan ve bitkilere zarar vereceğine belirtiyor.

Almanya Öncü Olmak İstiyor

Almanya’da posta, doğalgaz, elektrik ve iletişim şebekelerinde rekabet kurallarının düzgün çalışması, Federal Şebeke Düzenleyici Kurumu tarafından takip ediliyor. Kurumun Genel Müdürü Matthias Kurth, yeni lisans dağıtımının yalnızca mali açıdan değil, Almanya’nın bu alandaki öncü konumunu pekiştirmesi bakımından da önem taşıdığını söylüyor. Kurth konuşmasının devamında “Yalnızca Almanya için değil, Avrupa için de ihalemiz önem taşıyor. Bu tür ihaleler piyasadaki durumu, frekansların parasal karşılığını sergilemesi bakımından önem taşıyor. Daha da önemlisi, atılan bu adımla mobil iletişim pazarında yeniliklerin önü açılacaktır” dedi.

Tagged ,

Related Posts

One Comment

  1. Tweets that mention Almanya 4G’ye hazırlanıyor -- Topsy.comNis 13, 2010 at 21:44

    […] This post was mentioned on Twitter by IPHaber. IPHaber said: Almanya 4G’ye hazırlanıyor http://goo.gl/fb/SzHtP […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
HP 3Com'un satışını bitirdi

HP, dün yaptığı açıklamada 3Com şirketini satın alma işlemlerini hisse başına 7,90 Dolar fiyat ve yaklaşık 2,7 milyar Dolar kurumsal...

Kapat