IPHaber

Mobil


Alışverişte sim karta taksit dönemi başlıyor

Aralık 9, 2010 by admin in Mobil with 0 Comments

Cep telefonu operatörü Avea’nın yeni ürünü alışveriş işlemlerinde “karttan çek” söylemini “sim karttan çek”e taşıyor. Kredi kartı sim karta giriyor, kullanıcılar bu yolla cep telefonunu POS cihazına göstererek ödeme yapabiliyor. Şirket sim kartın içine gömdüğü kredi kartı sistemiyle kullanıcıların POS cihazına cep telefonu göstererek alışveriş yapmasını sağlıyor.
Test aşamalarını tamamlayan Avea ürünün ticari olarak satışını başlattı. Yeni servisin lansmanını Paris’teki uluslararası kart fuarında Mastercard’ın standında yapan Avea’nın bu sistemi Garanti Bankası ile birlikte çalışıyor. “BonusluAvea” adlı bu servis fuarda “Sim kart üzerinde çalışan Avrupa’nın ilk mobil ödeme uygulaması” olarak tanıtıldı.

Hedef 100 bin abone
Avea tarafı bu sistemin Ar-Ge yatırımlarıyla birlikte 6 milyon dolara mal olduğunu ifade etti. Garanti Bankası’nın da yazılım ve diğer yatırımları toplamının bu proje için 6 milyon dolara karşılık geldiği açıklandı. Diğer bankalar ve operatörlere de açılabilecek bir yazılım altyapısı geliştirilirken, 2011 ilk çeyrekte 30 bin, yılsonuna kadar da 100 bin aboneye ulaşılması hedefleniyor.

10 bin kart satışa çıktı
Avea CEO’su Erkan Akdemir, yaklaşık 1 yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını ve ilk aşamada 10 bin NFC sim kartın şu anda bayilerde bulunduğunu söyledi. Yakınsama dendiğinde hep IT ve telekomun birbirine yakınlaşmasının anlaşıldığını, bu proje ile finans ve telekom alanlarının son derece iç içe geçtiğini ifade eden Akdemir, “Sim ve çipi birleştirdik. Belki kuyruklu diyeceksiniz ama ideal bir ürün hedefleyip üç sene sonra tüketiciye sunmak yerine, aylardır test edilmiş ve sorun yaşanmamış bir ürünü piyasaya sunmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
FenerCell'den Almanya'da MVNO atağı

İlk kez bir Türk GSM markasının Türkiye dışında kendi adı ve hizmetleri ile kullanıcılarıyla buluşacağını söyleyen Fenercell Almanya’nın Genel Müdürü...

Kapat