IPHaber

Genel


Alibaba’nın Trendyol yatırımı ile hangi yatırımcılar çıkış yaptı?

Haziran 29, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Alibaba'nın Trendyol yatırımı ile hangi yatırımcılar çıkış yaptı?

Dün dünyanın en önemli online ve mobil ticaret şirketlerinin başında yer alan Alibaba‘nın Trendyol’a yatırım yaptığını sizlere aktarmıştık. Yatırımın miktarı veya değerleme ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmasa da, yapılan yatırımla birlikte Alibaba’nın Trendyol‘un mevcut finansal yatırımcılarının hisselerini de satın aldığını biliyoruz.

6 yatırımcı çıkış yaptı

Bu haberimizde ise Alibaba’nın Trendyol yatırımı ile hangi yatırımcıların çıkış yaptığına yakından bakacağız. Öncelikle Trendyol’un mevcut finansal yatırımcıları arasında Evren Üçok, Tiger Global, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Maide Kurttepeli, Emre Kurttepeli ve European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) bulunuyor.

Alibaba’nın yatırımı ile çıkış yapan yatırımcılardan Evren Üçok, Trendyol’un yaklaşık yüzde 12 hissesini elinde bulunduruyordu. Trendyol’un en büyük yatırımcısı konumunda olan ABD merkezli Tiger Global, daha önce Trendyol’a 3 kere yatırım yaptı. İlk turda 4,3 milyon TL sonrasında ise 10 milyon dolar yatırım yapan Tiger Global, yatırımdan önce şirketin hisselerinin yaklaşık yüzde 54‘üne sahipti.

Trendyol’un yerli yatırımcılarından Emre Kurttepeli şirket hisselerinin yüzde 0,6‘sıne sahipken, Maide Kurttepeli ise yaklaşık yüzde 1‘lik bir hisseye sahipti. 2014 yılında Trendyol’a yatırım yapan European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) ise şirket hisselerinin yüzde 4,8‘ine sahip.

E-ticaret platformu Trendyol’un diğer bir büyük hissedarı konumunda olan Kleiner Perkins Caufield & Byers ise 2012 yılında Tiger Global ile şirkete yatırım yapmıştı. Yatırım sonucunda Kleiner Perkins Caufield & Byers, Trendyol hisselerinin yüzde 14‘ünü elinde bulunduruyordu.

Alibaba yatırım sonrası şirketin stratejik partneri olsa da, Trendyol yönetiminde herhangi bir değişiklik yaşanmayacak. Aldığımız bilgilere göre Trendyol’a kurucuları ve mevcut yönetim ekibi liderlik etmeye devam edecek. Yatırım miktarı veya değerleme ile ilgili yeni bilgilere ulaştıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
400 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram Hikayeler’in yeni müzik formatı

Instagram, kasım ayında 300 milyon günlük kullanıcıya ulaşan Hikayeler özelliğinin bugün, 400 milyondan fazla günlük kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Şirket bu...

Kapat