IPHaber

Genel


Alibaba, Çinli online yemek sipariş şirketi Ele.me’yi satın alıyor

Nisan 3, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Alibaba, Çinli online yemek sipariş şirketi Ele.me'yi satın alıyor

Son olarak 2017’nin mayıs ayında Ele.me‘ye yaptığı milyar dolarlık yatırım haberleriyle yemek siparişi dikeyinde de güçlenmeye başladığının sinyallerini veren Alibaba, şimdi de 9,5 milyar dolar değerindeki Ele.me’yi satın alıyor.

Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, geçtiğimiz sabah yaptığı açıklamada Türkçe’de “Henüz acıkmadın mı?” anlamına gelen Ele.me’yi satın aldıklarını söyledi. Satın alma rakamı henüz açıklanmamış olsa da Ele.me’nin geçtiğimiz sene 5,5 milyar dolar olan değerinin 9,5 milyar dolara çıktığını baz alırsak rakamın oldukça yüksek olacağını da söyleyebiliriz.

Bu anlaşmadan önce bile Alibaba ve Ele.me, 450 milyon kullanıcıya sahip olan Alibaba’nın Alipay mobil cüzdan uygulaması sebebiyle bir süredir birlikte çalışıyorlardı. 260 milyon kullanıcıya sahip Ele.me, içinde Starbucks ve KFC gibi yiyecek-içecek devlerinin de bulunduğu 1,3 milyon mağazadan, günde yaklaşık 10 milyon kadar sipariş alıyor.

Çin’in artan gıda teslim pazarı, bir önceki yıla göre yüzde 23 artışla 2017 yılında 31,9 milyar doları buldu. Ayrıca Alibaba’nın Ele.me’sinin Çin’deki rakiplerinin Tencent tarafından desteklenen Meituan ve Dianping olduğunu da hatırlatalım.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google, Chrome Web Mağazasında bütün kripto para madenciliği uzantılarını kaldırıyor

Google dün yaptığı açıklamada, Chrome web mağazasındaki bütün kripto para madenciliği uzantılarını yasakladığını açıkladı. İnternet tarayıcısı üzerinden kripto para madenciliği...

Kapat