IPHaber
Son Yazılar

Genel


Alcatel Lucent 4G'ye Koşuyor

Eylül 28, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Alcatel-Lucent, 2009 Genişbant Dünya Forumu’nda (Broadband World Forum Europe), yeni nesil kablolu ve kablosuz erişimdeki uzmanlığını gözler önüne serdi.

Alcatel-Lucent, Long Term Evolution (LTE – uzun vadeli dönüşüm) ve Passive Optical Networking (PON- yeni nesil Pasif Optik Ağ) teknolojilerinin sorunsuz bir şekilde birleştirerek, en çok talep gören, yüksek hızlı geniş bant hizmetleri sunmayı mümkün kıldığını gösterdi. Yapılan canlı uygulamalarda, LTE’nin birden fazla eşzamanlı video akışını ve hızlı kanal değişimini yönetme yeteneği sergilendi. Sistem, fiber üzerinden trafik taşımaya yönelik, yüksek kapasiteli bir 10G GPON (Gigabit Passive Optical Network) aktarım çözümüyle tamamlandı.

10G GPON teknolojisinin günümüzün 2.5G uygulamalarına yönelik uygun bir yükseltme yolu olduğunu kanıtlamak ve karma GPON ortamlarında çalışabildiğini göstermek, operatörlerin uzun vadeli iki temel kaygısını ortadan kaldırılması için önemli. Operatörler ne de olsa, ilk GPON yatırımlarını zora sokmak istemedikleri gibi, mecbur kalmadıkları sürece mevcut abonelerini kesintiye uğratmak da istemiyorlar.


10G GPON standartları henüz onaylanma aşamasında olsa da, Alcatel-Lucent, bu teknolojinin, gerektiğinde, müşterilerinin erişim ağlarındaki daha yüksek kapasite ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğunu gösteriyor.


Çoğul ortamın geleceği IP tabanlı ağlar üzerinden geniş bant erişiminde öngörülüyor ve geniş bandın geliştirilmiş sürümüne GPON (Gigabit Passive Optical Network) adı veriliyor. PON teknolojisi, noktadan noktaya şebekelerle karşılaştırıldığında daha az fiber kullanılması nedeniyle bakım ve maliyet avantajına sahip.

Bu teknoloji evlere, iş merkezlere veya sitelere düşük montaj maliyetli bir çözüm sunuyor. GPON şebekesi sayesinde bir noktadan çok noktaya dağıtım konfigürasyonu sağlanabiliyor. Ev başına aynı anda iki HDTV kanalı servisi verilebilmesinin yanı sıra, VOD yayınları, VoIP hizmeti ve güvenlik kamera gibi servisler aynı anda sunulabiliyor.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat