IPHaber

Genel


AirTies’tan geniş bant teknolojilerine uzman yaklaşım (IPTV, VoIP..)

Ekim 13, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

“Dünyada bu yıl IPTV kullanıcısının bu yıl 100 milyona yükseleceği tahmin ediliyor, dolayısıyla Türkiye’de de benzer bir sıçrama olacağını öngörüyoruz.”
Şubat 2004’te ABD Silikon Vadisi bölgesinden Türkiye’ye dönüş yapan idari ve teknik bir ekip tarafından, sektörde EMEA pazarında liderlik hedefleyen stratejik amaç doğrultusunda kuruldu AirTies. Firma, bugün geldiği noktada Avrupa başta olmak üzere, dünya genelinde ev kullanıcıları ve küçük, orta boy işletmeler için kablolu, kablosuz, VoIP, aksesuarlar ve IPTV olmak üzere, 5 farklı ana ürün grubu ile hizmet veriyor. Ürün geliştirme konusunda yonga üreticilerine bağımlı olan rakiplerinin aksine, kendi ürünlerini tasarlayıp geliştirmekte ve ürünlerle birlikte teknik destek hizmeti veren AirTies’ın Teknoloji Direktörü Metin İsmail Taşkın ile yeni teknolojileri ve bu çeyrekte verilmeye başlanması planlanan IPTV servisleri ile ilgili bir söyleşi yaptık.

AirTies’ın bireylere ve kurumlara sunduğu geniş bant servisleri ve katma değerli hizmetleri açıklar mısınız?
Ses, görüntü ve veri haberleşmesinde Türkiye’de önemli bir yere gelmeyi başardık. 5 yıllık kısa tarihimizde pek çok ilki gerçekleştirdik. Sıfırdan başladıktan 3 yıl sonra, modemde yüzde 60’lık pay ile pazar lideri olduk. Ürün portföyümüzde bugün, hızlı İnternet erişimi (ADSL/FTTx), kablosuz LAN, İnternet üzerinden telefon (VoIP) ve İnternet üzerinden televizyon (IPTV) ürünleri yer alıyor. Aynı zamanda yurtdışı pazarlarda da hızlı bir büyüme gösteriyoruz. Yunanistan, Rusya ve Ukrayna pazarlarında faaliyetlerimizi genişlettik. Önümüzdeki dönemde Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde liderliği hedefliyoruz. Türk Telekom dâhil, pek çok önde gelen servis sağlayıcısının ana tedarikçisiyiz.
Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ürün ve hizmet farklılıklarından örnekler vermek gerekirse; AirTies ürünleri, yerel servis sağlayıcılarına uygun, beton ve taş binalarda sıklıkla yaşanan sinyal zayıflaması sorununu ortadan kaldırıyor. İlaveten, yine Türkiye’de çok sık karşılaştığımız voltaj değişikliklerine karşı sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanıyor. Pek çok dilde (Türkçe, İngilizce, Yunanca ve Rusça) 7/24 kesintisiz teknik destek, 3 yıl garanti ve arızalı ürünü soru sormadan 48 saat içinde değiştirme gibi hizmetleri içeren benzersiz müşteri hizmetlerimiz bulunuyor.

Ev içi kablosuz teknolojiler AirTies’ın ana konusu
Kullanıcı arayüzleri, yerel dillerde sunulan ürünlerimizin kurulum, kolay kullanım ve sezgisel çözümler sunuyor. Şık ve çekici tasarımlarıyla ürünler ev ya da ofislerde estetik bir duruş da sağlıyor. Teknoloji açısından baktığımızda, birden fazla televizyona kablosuz video dağıtımı, beton binalarda kablosuz kapsama alanının genişletilmesi ve tek bir düğmeye basarak ağ kurabilme gibi pek çok yeniliğe imza attık.
Bu noktada, temel çıkış noktamızın altını çizecek olursak: Ev içi kablosuz teknolojiler, AirTies’ın ana konusu. Bu nedenle IPTV, bugün iddialı olduğumuz alanlardan birisidir. Ağ teknolojileri bilgisayarları birbirine bağlamak, veri paylaşımı sağlamak amacıyla ortaya çıktı. Son aşamada TV yayınları bu platforma taşınacak. Biz bunu, 5 yıl öncesinden gördük.

Airties’ın hangi yeni teknolojileri ile karşılaşacağız?
Geçtiğimiz günlerde yeni geliştirdiğimiz bir teknolojinin tanıtımını gerçekleştirdik. İsmi AirTies Tak-Paylaş teknolojisi. Bu teknoloji ev, işyerinizdeki yazıcınızı veya harici USB diskinizi, ağınızdaki tüm bilgisayarlarınızın kullanabileceği hale getiriyor. Birden fazla bilgisayarın bulunduğu ortamlarda, USB yazıcı ve USB harici diskler, hiç bir ağ kurulumuna gerek kalmadan AirTies modemleri ve erişim noktaları üzerinden paylaşıma açılabiliyor. Böylece ev ve küçük işyerleri, yazıcılarını ve disklerini paylaştırmak için pahalı donanımları satın almak zorunda kalmıyor. Merkezde yazıcıya tanımlı bir bilgisayara gerek kalmadan, doğrudan modem ve erişim noktası üzerinden çıktı almak mümkün hale geliyor. USB disk ve USB flash disk üzerindeki tüm ses, video ve veri dosyalarına da modem ve erişim noktası üzerinden erişilebiliyor. AirTies’ın Air 5450, Air 5050 modemleri ve Air 4450 erişim noktası ürünü tarafından desteklenen ”Tak-Paylaş” teknolojisi ile yazıcı ve disk paylaşımı ekonomik, pratik ve hızlı hale geliyor. BHT servisi ya da teknik danışmanlık hizmeti almaya gerek kalmadan, her kullanıcı AirTies’ın otomatik kurulum özelliği ile sistemi kuruyor. Yakında bu teknoloji ile evdeki dosyalarınıza dışarıdan da ulaşmanız mümkün olacak.

IPTV hizmetleri hakkında bilgi ve hizmetin ne zaman ve ne şekilde başlayacağını açıklar mısınız? Televizyon seyretme alışkanlığımız gerçekten değişecek mi?
Amerika ve Avrupa’da uygulamaya giren IPTV-İnternet Protokol TV teknolojinin Türkiye’de de ihalesi gerçekleştirildi ve Türk Telekom aracılığıyla Türk tüketicisine ulaştırılacak. IPTV teknolojisinde televizyon ve görüntü sinyalleri geniş bant kullanıcılarına İnternet protokolü üzerinden ulaştırılıyor. TV’nin tek yönlü bir iletişim aracı olmaktan çıkararak, İnternet veya sayısal bir ağ aracılığıyla etkileşimli bir hale getiriyor. İnternet’in tüm olanaklarını TV’ye taşıyor. TV’den uzaktan kumanda ile ya da kablosuz kumanda ile İnternet’e giriyorsunuz, e-postalarınızı okuyorsunuz, istediğiniz filmi istediğiniz saatte izliyor, müziği dinliyor, çevrimiçi alışveriş yapabiliyorsunuz. Bunun gibi birçok özelliği var. Kısacası TV’yi İnternet’e dönüştürüyor. Dünyada bu yıl IPTV kullanıcısının bu yıl 100 milyona yükseleceği tahmin ediliyor, dolayısıyla Türkiye’de de benzer bir sıçrama olacağını öngörüyoruz.

IPTV’nin ne gibi avantajları var?
IPTV’de bölgesel yayın yapabiliyorsunuz. Yani bir şehre farklı bir servis, b3aşka şehre başka bir servis veya mahalleye bile farklı bir servis verebilirsiniz. Hepsi bir araya gelince uyduya ve kablolu yayına göre veya diğer karasal yayınlara göre çok esnek bir alt yapı haline geliyor. IPTV ile reklam dünyası da değişecek. Bütün Türkiye’ye reklam vermek yerine yalnızca istediğiniz bölgeye reklam verebilme imkânı olacak. Örneğin; mahallenin kasabı, IPTV üzerinden yalnızca kendi mahallesinde reklamını verebilir. Çok yüksek maliyetlere katlanmadan reklam vermek mümkün hale gelecek. Hatta kişiye özel reklam bile verilebilir. Bu tamamen servis sağlayıcının hayal gücüne bağlı.

Ağı iyi bilmek gerekir
Bu noktada şunu da ifade etmekte yarar görüyorum: IPTV’de en kritik konu, ağ! Bugün IPTV ile uğraşan; yani kutu yapan, sistem yapan, uydudan aldığı yayınları IP’ye aktaran şirketlerin hepsi çoğul ortam cihazları yapan şirketlerden geliyor. Bunlar sayısal ağlarla ilgisi olmayan şirketler. Ağ teknolojilerini çok iyi bilmek gerekli. Onları bilmezseniz, bu sistemler düzgün çalışmıyor veya birçok sorun ortaya çıkıyor. Televizyon sinyalleri çok geniş bir bant gerektiriyor ve kayıplara, gecikmelere tahammülü yok. İnternet’te kayıp da olabilir, gecikme de olabilir. E-postanız belki 1 saniye sonra gelir. Siz onu fark etmezsiniz bile. Ama televizyonda 1 saniyelik kayıp kaliteyi önemli ölçüde etkiler. Uydu yayınlarında, yağışlı ve fırtınalı havalarda bazen bu tür problemler görülüyor. IPTV’de ise, bu sorunlar çok daha yoğun yaşanıyor. Buradaki sorunun kaynağı ise, hava şartları değil ağ trafiğidir. Dolayısıyla, IPTV daha zor bir iletim mekanizması. Ancak bunlar çözülemeyecek problemler değil. Bugün Fransa’da 5 milyondan fazla IPTV kullanıcısı var. Bu işe gerekli yatırımı yapmak, ürünleri düzgün seçmek ve düzgün tasarlamak lazım. Aynı şekilde Hong Kong’ta da çok yüksek sayıda IPTV kullanıcısı var. Avrupa’da uyduyla ilgili yasaklar olduğu için IPTV’ye doğru bir yönlenme olabilir. Bu da pazarın önemli bir potansiyel taşıdığını gösteriyor.

Türk Telekom’a ADSL ve IPTV kutusunu veren tek şirketiz
Biz bugüne kadar Türkiye’de bugüne kadar 4 milyon ADSL cihazı satışı gerçekleştirdik. Aynı zamanda IPTV’nin Türkiye’deki altyapı sağlayıcısıyız, Türk Telekom’a ADSL ve IPTV kutusunu birlikte veren tek şirketiz. Dünyada bile böyle sayılı şirket var. ADSL kutusu ve IPTV kutusunda yapılacak gelişmeler, sistemin çok daha iyi çalışmasını sağlayabiliyor. İkisini birden yapan şirket sayısı dünyada çok az. Çünkü her iki konuya da hâkim olmak gerekiyor. Birisi bilgisayar ağını sağlayan kutu, diğeri televizyonun görüntü göstermesini sağlayan kutudur. Farklı ürünler ama aynı teknolojileri desteklemek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle uzmanlık gerekiyor.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Uçtan uca haberleşmede Doğan Telekom, kalitesi ve teknolojisiyle gülümsetiyor

Rekabet koşulları yerine oturdukça, her pazarda olduğu gibi dengeler orta vadede oluşacak. 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren ses taşıma ve...

Kapat