IPHaber

Telekom


Afrika'ya yeni fiber kablolar yüksek hız sunacak

Eylül 12, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Batı Afrika’yı dünyaya bağlayan tek denizaltı kablosu zarar görmüş, bu durum Nijerya’yı yavaş ve pahalı uydu bağlantılarını kullanmak zorunda bırakmıştı. Ayrıca birkaç ülkenin de internet bağlantısı kablo onarılıncaya kadar durmuştu. Bugüne kadar sıradan hâle gelen bu durum artık değişmek üzere. Çünkü ikinci bir denizaltı kablo projesi bu yaz içinde tamamlandı.

Tamamlanan bu yeni proje kapsamında Batı Afrika’yı dış dünyaya bağlayacak iki yeni kablonun ilk çekildi. Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin yatırımıyla gerçekleştirilen bu proje ile 2012 yılının ortalarına kadar bant genişliği büyük oranda arttırılmış olacak. AP’nin haberine göre bölgeye yapılan ek yatırım sadece güvenilirliliği arttırmayacak, aynı zamanda internet erişiminin maliyetini düşürecek. Bölgede internet erişimi şu an ABD’deki maliyetlerin neredeyse 500 kat üstünde. Maliyet düşüşünün ne kadar oranda gerçekleştiğini zamanla göreceğiz, bu arada internet erişimini karada yaymak da ayrı bir iş gibi duruyor. Çünkü bu ülkelerin altyapıları da denizaltındaki yalnız kablo ile aynı kaderi paylaşıyor ve sadece birkaç şirketin sıkı erişim kontrolü altında.

İlgili – The Globe and Mail

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cisco'dan Skype İlgisi

Skype yeniden el değiştirebilir. TechCrunch’ın güvenilir kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre Cisco internetin en popüler VoIP servisini satın almak için...

Kapat