IPHaber

Telekom


Facebook Kendi Sunucularını Kendi Yaptı

Eylül 14, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Sosyal Ağ Devi, sonunda donanımcı oldu. Bir süre önce 2 yeni veri merkezine ihtiyaç duyan Facebook, pazarda aradığı sunucuları bulamayınca bunları kendisi imal etti.

Facebook Donanım Tasarım Direktörü Frank Frankovsky, şirketinin aradığı özelliklerde bir sunucuyu pazarda bulamamasının kendilerini bunu imal etmeye yönlendirdiğini belirtiyor. Frankovsky’nin söylediği aslında bir süreden beri piyasada bir eğilim olarak yaşanıyor. Google da benzer şekilde kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya çalışan şirketlerden bir diğeri. Yapılan hesaplamalar, Amerikan sunucu pazarının yüzde 20’sini bu şekilde “isteğe göre tasarlanan” sunucuların oluşturduğunu ortaya koyuyor. Gartner’ın hesaplamalarına göre sadece geçtiğimiz yıl içerisinde, küresel ölçekte bu segmentin toplam cirosu 31.9 milyar doları buldu.

Gözlemcilere göre, kişisel bilgisayar satışlarındaki düşüş ve tüketicilerin daha çok tablet PC’ye yönelmeleri üreticileri sunucu satışlarını yeniden gözden geçirmeye itiyor. HP örneğinde olduğu gibi kimi zaman da şirketler bu tür taleplere cevap vermede oldukça geri kalabiliyor. In-Stat stratejisti Jim McGregor, endüstrinin beklentilere cevap veremediği durumlarda şirketlerin kendi çözümlerini geliştirdiklerini bunun ise donanım endüstrisi için bir kayıp anlamına geldiğini belirtiyor.

İnternet şirketleri, özellikle kişisel verilerin paylaşıldığı web ortamında kullanılabilen, esnek yapıda servis sağlayabilecek sunucu yapılarını tercih ediyor. Donanım parçalarını kendileri tedarik eden şirketler, hem sunucuyu daha ucuza mal ederken, bir taraftan da servis, güncelleme gibi hizmet paketleri satın alma zorunluluğundan kurtulmuş oluyorlar.

Rakamlar, sunucu pazarının yılın ikinci çeyreğinde yüzde 20 nisbetinde arttığını ortaya koyuyor. Ancak, veri merkezlerinde binlerce sunucu barındıran internet şirketleri göreli daha ekonomik seçeneklere yöneliyor. Bu, donanım üreticileri için pek de iç açıcı sayılmayacak bir durumu ifade ediyor. Gözlemciler, geçtiğimiz ay kar tahminini revize eden HP’nin, bir önceki dönemde sunucu satışından sağladığı gelirin piyasa ortalamasının altında kaldığına dikkat çekiyor.

Sunucular için mikro işlemci üreten Intel’in, bu segmentten sağladığı gelirin yarıdan fazla arttığını beyan etmesi, sunucu pazarının diğer donanım segmentlerine göre daha hızlı büyüyeceğini doğruluyor. Halen, bulut tabanlı sunucuların ihtiyaç duyduğu çiplerin yüzde 90’ından fazlasnı Intel üretiyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Telekom 2011 Satış Hedefini % 10 Büyüttü

Türk Telekom, Borsada işlem görmesi nedeniyle "Kamuyu Aydınlatma Platformu"na 8 eylülde yaptığı açıklamada, yıl sonu ciro hedefini büyüttü. Açıklamada, Türk...

Kapat