ADSL'de yöresel fiyatlandırma

0
7

Türk Telekom grup şirketlerinden TTNet, ülke çapında yeni bir fiyat politikasına geçiyor. Yeni uygulamada bölgelerin gelir dağılımları dikkate alınıp ADSL fiyatlandırması yapılacak.

“Satın alma gücü olarak bakıldığında Hakkari ile İstanbul aynı değil” diyen TTNet’in Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Belirleyeceğimiz bölgelerin gelirlerine göre yeni tarife yapısı oluşturacağız. Bölgeselden aşağı doğru inecek bir yapıdan söz ediyorum. Bölgelerin ardından şehir şehir sonrasında da ilçe ilçe bakarak buralara özel tarifeler çıkaracağız. Geliri yüksek bölgelerin fiyatı şimdiki seviyelerle aynı kalacak. Diğer bölgelerde indirimli tarifeler oluşturulacak” dedi.

Bu yeni uygulamayla gelir dağılımında geride kalan bölgelerde şu anda ADSL’de en çok tercih edilen paket olan 29 TL’lik aylık ücret tarafında indirim sağlanacak. Yılmaz, çalışmaların sürdüğünü şu anda indirim oranı açıklayamayacağını söyledi.

Bölgesel tarife yapısının yöresel özelliklere göre de değişiklik göstereceğini ifade eden Tahsin Yılmaz, örnek olarak Ordu’yu gösterdi. Yılmaz, “Ordu’da fındık var. Burada yaşayanların önemli bir bölümü gelirini fındıktan elde ediyor. Fındığın hasat zamanında burada yaşayanların gelirini yıllık olarak aldığını görüyoruz. Biz de buradaki tarife yapımızı yıllık ödeme şeklinde düşünüyoruz. ‘Biz internet hizmetini kullandırırız, 1 yıl sonra ödememizi alırız’. Yöresel farkları ortaya koymak adına bu yönde çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Çalışmalar uzun zamandır devam ediyormuş ve bir kaç ay içinde uygulamaya geçilecekmiş. Ek olarak bu fiyat politikası sadece ADSL için değil, telefon ve benzeri hizmetler için de geçerli olacakmış.

Türk Telekom, tüm Türkiye’de kırsalda telefon altyapısını oluşturmak için ciddi manada yatırımlar yapıyor. Kablonun döşenemediği yerlere “WiMax” teknolojisi ile telefon ve internet hizmetini götürüyor. Tabii bu yatırımların geri dönüşünün olması gerekiyor. Mevcut fiyatlar ile internetin yaygınlaşmasının güç olacağını görmüş olacaklar ki bu tip bir fiyatlandırma ile herkesin internete katılımını sağlayamayı düşünmüşler. ZTE menşeyli WiMax modemleri yakında Mümkünlü köyünde satışta görebiliriz 🙂

Ülkemizde konusunda tekel olduğunu varsayabileceğimiz TTNet’in bu uygulaması, diğer internet servis sağlayıcılar için de örnek olacaktır. Bakalım ne kadar faydalı olacak hep birlikte göreceğiz ve umarız bir “pazarlama stratejisi” olarak kalmaz. Ciddi anlamda bir kalkınma ve büyüme stratejisi olarak kullanılırsa, internetin yaygınlaşmasına önemli bir fayda sağlayacağını düşünebiliriz.

http://www.pclabs.com.tr/2011/06/06/adslde-yoresel-fiyatlandirma/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.