IPHaber

Genel


Açık kaynak kodundaki açıklar kapanıyor

Eylül 28, 2009 by admin in Genel with 0 Comments
Coverity Scan Open Source Report isimli raporun üçüncü sürümüne göre geçtiğimiz 3 yılda hata oranı yüzde 16 düştü. Firefox, Linux, PHP, Ruby ve Samba gibi popüler açık kaynak projelerini de içine alan analizde, 280 projeden, 11 milyar kod satırı incelendi. Statik kod analiz yöntemiyle yapılan hata tespit çalışmalarında kaynak kod, derlenmeden ve çalıştırılmadan inceleniyor.
Açık kaynak kodundaki açıklar kapanıyor
Coverity, devletle birlikte çalışıyor…

Kod analiz araçları hazırlayan Coverity’nin yaptığı araştırmaya göre açık kaynak kodunun kalitesi yükseliyor.

Coverity’nin analizleri sayesinde 2006 – 2009 yılları arasında açık kaynak kodlu yazılımlarda 11.200 açık giderildi. NULL Pointer, kaynak sızıntıları, gözden kaçan çeşitli kod parçacıkları, yazım yanlışları en büyük sorunlar arasındaydı.

Bu proje US Department of Homeland Security, yani Amerikan Anavatan Güvenliği Departmanı tarafından, Coverity ile birlikte başlatıldı. Açık kaynak kodunu daha güvenli hale getirme çalışmaları sırasında yapılan analizler halka açık değil. Bu yüzden Microsoft‘un ve benzeri büyük şirketlerin kendi kod analizlerinin başarısıyla kıyaslamak kolay değil.

Kaynak: Chip

Tagged , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Opera Mini Coştukça Coşuyor

Yayınlandığı haberinden itibaren büyük ilgi gören Opera Mini, aktif kullanıcı sayısıyla parmak ısırtıyor. Opera'nın mobil tarayıcı olarak piyasaya sunduğu Opera...

Kapat