IPHaber

Genel


AB’de yeni bakanlar

Eylül 22, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

Neelie Kroes gitti. Ama geride öyle bir boşluk bıraktı ki yerini iki erkek belki doldurur?

Estonya’nın 2005 – 2014 başbakanı Andrus Ansip, “Dijital Tek Pazar” diye yepyeni isimli bir birimin başına geçiyor. AB’nin yeni “başbakanı” Jean-Claude Juncker’in 5 yardımcısından biri olacak.

“Dijital Ekonomi ve Toplum” adlı yine yeni birimin başında Alman Günther Oettinger olacak. 2005 – 2010 Baden-Württemberg Eyaleti başbakanı. 2010-14 AB Komisyonu’nda Enerji Bakanı. Medyanın ilgisini çeken tuhaf sözleri ve davranışlarıyla tanınıyor. Bir keresinde, “Borcu yüksek AB üyesi ülkelerin bayrakları, AB binaları önünde yarıya indirilmeli” demişti. Başta İrlanda, İtalya olmak üzere protestolar ardından sözlerini geri aldı. Özel yaşamı da ayrıca yine “renkli” magazin konusu oldu.

Ar-Ge ve inovasyondan sorumlu bakan Carlos Moedas, Portekizli inşaat mühendisi. Ama bir Harvard MBA ardından finansçı olmuş. AB uygulamalarını izleyen “Science Business” dergisi, Moedas’ın uygulayacağı politikayı açıkladığı Niyet Mektubu’nda “bilim ve temel araştırma alanlarına öncelik vermediğine” dikkat çekti. Dergi ayrıca, “Komisyon, Ar-Ge ve İnovasyon İçin Kötü Haber mi?” başlıklı 21 sayfalık raporunda Komisyon’un “öncelikleri” arasında inovasyonun yer almadığını yazdı.

Başbakan Birinci Yardımcısı Hollanda’nın eski AB Bakanı ve sonra dışişleri bakanı Frans Timmermans da Türkiye bilişim siyaseti açısından önemli bir isim olacak: Görev alanına temel haklar ve özgürlükler giriyor.

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Girişimcilere kapsamlı destek

Türk Telekom'un girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve yenilikçi fikirleri Türkiye'ye katma değer sunacak işlere dönüştürmeyi amaçlayan PİLOTT Programı kapsamında düzenlenen PİLOTT...

Kapat