IPHaber

Telekom


AB'de roaming ücretlerine tırpan

Temmuz 16, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Avrupa Komisyonu, seyahat sırasında diğer ülkelerdeki konuşma, veri indirme ve text mesajları için aşamalı olarak Temmuz 2014’e kadar tavan fiyatın düşürülmesini öngören önerileri açıkladı.

Öneriler kabul edilirse, cep telefonu aboneleri, ülke içi ve ülke dışı sözleşmelerini ayırabilecek. Aboneler ülke dışında, kendi numaralarını kullanmaya devam ederek internete girmek, müzik ve fotoğraf indirmek için daha ucuza hizmet veren başka operatörleri seçebilecek.

Roaming ücretleri için halen geçerli olan tavan ücretleri Haziran 2012’de yeniden belirlenecek. Uzmanlar, yeni planların devreye sokulmaması halinde fiyatların, tavanın devreye girdiği 2007 öncesindeki seviyeye çıkmasından endişe ediyor.

ÜCRETLER

Komisyonun önerileri halen dakikası KDV hariç 0,35 euro olan bir dakikalık roaming ücretinin Temmuz 2014’e kadar 0,24 euroya düşmesini öngörüyor. Şu anda, ülke dışında veri indirme için belirlenmiş bir tavan fiyatı yok. Komisyon bir megabyte veri için en fazla 0,50 euro ücret alınmasını istiyor. Bir megabyte eksiz 100 email indirmek ya da yarım saat süreyle internette dolaşmak veya bir dakikalık müzik ya da birkaç saniyelik video izlemeye eşdeğer.

Komisyon, Avrupa Parlamentosu ve Bakanlar Konseyi’nin gelecek yıla kadar önerilerine onay vermesi beklentisinde.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Pardus'tan tuhaf güncelleme sürümü: Alageyik

Açık kaynak kodlu Linux platrofmu üzerinde geliştirilen yerli işletim sistemimiz Pardus'un güncelleme sürümü Dama Dama duyuruldu. Düzenli olarak iyileştirmeler ve...

Kapat