IPHaber

Uydu


ABD’de FCC Başkanlık Direktifi Doğrultusunda Spektrumda Yer Açma Konusuna Ağırlık Veriyor

Şubat 22, 2013 by admin in Uydu, wireless

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), lisanlanmamış spektrumu %35 oranında arttıracak bir tasarı üzerinde çalışıyor. FCC’den onay alan ancak resmi bir düzenlemeye dönüşmeden önce kablosuz iletişim endüstrisindeki oyuncuların da görüşlerinin alınacağı bu tasarı 5Ghz bandında 195 Mhz ekstra spektrum açmayı öngörüyor. Ayrıca cep telefonu şebekelerindek taşınan veri trafiğinin bir bölümü yine bu tasarı ile Wi-Fi üzerinden taşınabilecek.

ABD Başkanı Obama’nın ticareti geliştirmek ve doygunluğa ulaşan mobil operatör ve Wi-Fi pazarında canlılık yaratmak için FCC’ye yönelik direktifleri işe yarıyor gibi gözükmekte. Spektrum konusunda bir çalışma yapan FCC, mobil devrimle birlikte gelen bantgenişliği taleplerinin karşılanabilmesi için spektrumda ilave yer açmaya karar verdi. Bu konuda bir tasarı hazırlayan FCC, bir an önce sektör temsilcilerinin görüşünü alarak resmi düzenleme yapmayı planlıyor.

FCC Başkanı Julius Genachowski, 5GH bandının zaten halihazırda federal ve yerel lisans sahipleri tarafından kullanılıyor oluşuna dikkat çekmekte ve tüm oyunculara danışmadan bir düzenleme yapılmayacağını vurgulamakta. Buna karşın Genachowski, ABD Başkanlık Ofisi direktifine uygun olarak spektrumda biran önce ticari amaçlı kullanıma daha fazla yer açmak için çalışmalar yaptıklarını söylüyor.

Bu arada, FCC’nin aldığı bir başka karar ise cep telefonu sinyal güçlendirme ekipmanlarının kurulum ve onay şartlarında bir dizi değişiklik getirmekte. Bu değişiklikler sayesinde stadyumlar, büyük binalar ve tüneller gibi kapsama alanı sorunu olan bölgelerde sinyal gücünü arttrıan ekipmanların kurulumu ve işletimi kolaylaştırılacak. Burada aranan en önemli şart ise kullanılacak ekipmanın herhangi bir rakip firma ekipmanıyla veya federal servislerle girişim yapmaması olacak.

Önceki yazıyı okuyun:
“Siz o kadar özelsiniz ki…”

Dev sitenin geçtiğimiz gün ardı ardına gönderdiği bu mesajlar, interneti fena karıştırdı!             Geçtiğimiz hafta...

Kapat