IPHaber

Güvenlik


ABD Temsilciler Meclisine Sunulan Rapor, Elektrik Şebekelerinin Siber Tehditlere Açık Olduğunu Gösteriyor

Mayıs 23, 2013 by admin in Güvenlik, Veri Merkezleri

ABD’de bir dizi elektrik firması, kritik sistemlerine yönelik siber saldırı aldıklarını açıkladılar. ABD Temsilciler Meclisi üyesi 2 milletvekili de bu saldırıları bir rapor haline getirdi. Demokrat Parti California Temsilcisi Henry Waxman ve Massachusetts Temsilcisi, 160 firmayla yaptıkları mülakatlar sonucu oluşturdukları raporu [1], ABD Temsilciler meclisi Enerji ve Ticaret Komisyonu’na da sundular.

 
20130508054241_hacker4

Toplam 34 sayfadan oluşan söz konusu raporda önce elektrik şebekesinin önemi açıklanıyor, sonrasında da siber tehditler sıralanarak bu konuda alınmış ve alınması gereken yasal tedbirler ve düzenlemeler sıralanıyor. Rapora göre, yaklaşık 12 elektrik şebekesi firması hergün rutin olarak siber saldırı aldıklarını ancak sistemlerinin Kuzey Amerika Elektrik Güvenliği (NERC) standartlarında korunduğu için şuana dek herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını açıklamaktalar. Bu saldırıların pek çoğunun, sayıca fazla olmaları dışında, bugün kurumsal şirketlerin pek çoğuna yapılan saldırılarla büyük benzerlikler taşıdığı da raporda yer alan bulgular arasında.

Bu açıklamalara karşın söz konusu raporun hazırlanmasındaki asıl amaç , elektrik şebekeleri gibi kritik altyapılara yapılan siber saldırı boyutlarının arttığını göstermek ve ABD Başkanı Obama’nın yasalaştırmak istediği yeni düzenlemelere destek sağlamak. Firmaların pek çoğunun ciddi bir güvenlik riskiyle karşı karşıya kalmamış olmalarına rağmen, raporda yeni siber güvenlik tedbirleri alınmasının öneriliyor oluşu da raporun amacını net bir biçimde ortaya koymakta. 

Önceki yazıyı okuyun:
Bilişim ve Telekom’un Türkiye Ekonomisine Katkısı Konferansı 6 Haziran’da İstanbul’da

Tüm dünyada en hızlı gelişen ve insan hayatına en yakından etki eden sektörlerden olan bilişim ve telekom sektörleri, Türkiye’ye de...

Kapat