IPHaber

Genel


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Elon Musk’ı dava etti

Eylül 28, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olarak hizmet veren Securities and Exchange Commission (SEC), Tesla CEO’su Elon Musk‘ı dolandırıcılık suçlaması ile dava etti. Elon Musk’ı yanlış ve yanıltıcı ifadeleri için dava eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Musk’ın Tesla’daki CEO görevine devam etmesini de engellemeyi hedefliyor.

Shareholders could either to sell at 420 or hold shares & go private

— Elon Musk (@elonmusk) August 7, 2018

Suçlamanın ana nedeni ise Elon Musk’ın geçtiğimiz Ağustos ayında attığı bir Tweet. Söz konusu Tweet’te Elon Musk, şirket hisselerini toplayacağını ve hisse sahiplerine hisse başı 42o dolar ödeme yapılacağını duyurmuştu. Hissedarların bu anlaşmayı kabul edebileceği gibi hisselerini ellerinde tutabileceklerini de belirten Musk, Tesla hisselerini borsadan çekeceğini de Twitter üzerinden açıklamıştı.

“Hayal kırıklığına uğradım”

Securities and Exchange Commission’nın dava haberinin ortaya çıkması ile birlikte Tesla hisselerinin yüzde 11 oranında düştüğünü de belirtelim. Musk tarafından yapılan duyurunun yanlış ve yanıltıcı ifadeler barındırdığını belirten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu açıklamanın piyasayı kaosa sürüklediğini ve Tesla yatırımcılarına zarar verdiğini dile getirdi.

Dava edilmesinin arından bir açıklama da yayınlayan Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun aldığı bu adaletsiz kararın onu çok üzdüğünü ve hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Her zaman şeffaf ve yatırımcıların çıkarına en uygun şekilde davrandığını belirten Musk, dürüstlüğün hayatındaki en önemli erdem olduğunu da sözlerine ekledi. Dava süreci ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sigorta şirketleri, Apple Watch ve sağlık uygulaması Cardiogram’la dijital dönüşümlerini hızlandırıyorlar

Bugün dijital dönüşümlerini yaşayan birçok şirket, büyüme stratejilerinin merkezlerine “daha iyi bir kullanıcı deneyimini koymak” gibi akıllı bir adım atarak...

Kapat