IPHaber

Açık Kaynak


ABD Korsanla Mücadele Komisyonu Kongre’den Kötücül Yazılım Kullanma Yetkisi İstiyor

Mayıs 30, 2013 by admin in Açık Kaynak, Genel, Güvenlik, Yazılım

ABD Fikri Haklar Komisyonu geçtiğimiz hafta 90 sayfalık bir rapor yayınlamış ve ABD’de gerçekleşen fikri hak hırsızlıklarının %80’inden Çin’in sorumlu olduğunu açıklamıştı [1]. Aynı raporda, fikri hak hırsızlıklarıyla ilgili çözüm önerileri kısmında kötücül yazılım kullanma yetkisi talep edilmesi tartışma yaratıyor. Komisyon, fikri hak hırsızlıklarına karşı bubi tuzağına sahip dosyalar hazırlanabilmesi ve böylece yasa dışı erişim halinde saldırganın bilgisayarının tamamen işlevsiz hale getirilebilmesi gerektiği gibi tedbirler önermekte.

20130327052644_hack
Söz konusu raporda yer alan önerilerden birisi, DRM çözümlerinde olduğu gibi dosya şifrelemesi yapmak ve bazı dosyaların sadece tanımlı bilgisayarlarda açılabilmesini sağlamak. Bu öneri özellikle endsütriyel siber casusluğun artışı göz önüne alındığında oldukça makul bir yaklaşım gibi gözükmekte. Ancak öneriler bu kadarla sınırlı kalmıyor ve siber hırsızlık mağduru firmaların kendi elektronik dosyalarını saldırganın bilgisayarına zarar vermeden geri almasını sağlayacak özel yazılımlar geliştirebilmeleri ve bu yazılımları kullanma yetkisine sahip olmaları gerektiği de öneriler bölümünde kendisine yer buluyor.

Bunu yapmanın yolu olarak ise 2 farklı yöntem öne çıkmakta. Bunlardan ilki, bilgisayar ağlarında aktif bir biçimde dosya taraması yapacak ve telifli materyali saptayıp geri çekecek bir yazılım geliştirmek. Diğer yöntem ise, telif hakkı sahibinin materyali sistemde bulunduğunda bilgisayarı kitleyen ve yetkililerle temasa geçilmesi gerektiği uyarısını veren bir yazılım geliştirmek. İkinci yöntem, aslında siber suçular tarafından ransomware (fidye zararlısı) adı altında bir süredir uygulanan bir metot. Komisyon ise örneğin Holywood stüdyolarının da şimdi bu metodu korsan içerik indiren kişilere karşı kullanabilmesi gerektiğini düşünmekte. 

Önceki yazıyı okuyun:
3G hızlarını BTK ölçecek!

Cep telefonu operatörlerinin kapsama alanlarıyla ses iletimi ve veri indirme hızlarına ilişkin şebeke kaliteleri BTK tarafından ölçülecek.      ...

Kapat