IPHaber

Etkinlik


ABD ile Çin Sİber Güvenlik Konusunda Uzlaşma-İşbirliği Konuşuyor

Nisan 16, 2013 by admin in Etkinlik, Genel, Güvenlik

Bir zamanların Amerikan başkanlık adaylarından ve de bugünün Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin’e yaptığı ziyaret sırasında ABD ile Çin’in siber güvenlik konusunda harekete geçmek zamanının geldiği konusunda aynı fikirde
olduklarını söyledi. Kerry siber güvenliğin özellikle finansal sektör ve bankalar açısından önemli olduğunu belirtti.

 
cyber-war_1

Bir zamanların Amerikan başkanlık adaylarından ve de bugünün Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin’e yaptığı ziyaret sırasında ABD ile Çin’in siber güvenlik konusunda harekete geçmek zamanının geldiği konusunda aynı fikirde olduklarını söyledi. Kerry siber güvenliğin özellikle finansal sektör ve bankalar açısından önemli olduğunu belirtti.

Daha önce de Çin Dış İşleri Bakanı Wang Yi’nin Kerry ile buluşmalarında Çin ile ABD’nin siber dünyanın güvenliği için çabalarını birleştirmeleri gerektiğini konuştuklarını belirtmişti.

Ancak bu açıklamalar şaşırtıcı. Özellikle de ABD ve Çin’in hem devlet, hem de telekom üretici firmaları düzeyinde birbirlerini son aylarda epeyce suçladıkları düşünülürse. Yani bu 2 ülkenin önce birbirine karşı güvenlerini geliştirmeleri gerekiyor. Çin’in resmi ajansı Xinhua, Wang’ın meslektaşı Kerry’ye bunu söylediğini belirtiyor. Geçen ay da Çin’in başbakanı Li Kkeqiang, her 2 tarafın hacking konusunda suçlama savaşını durdurmalarını istemişti.

Pekin’deki Çin-ABD buluşmasına katılan, her 2 ülkenin internet endüstrisi yetkilileri diyalog ve işbirliği önerisi yaptılar. Bu olay, 2 ülke arasında geçen bütün saldırı, tehlike ve hırsızlık iddiaları sonrasında yumuşama dönemi olarak tanımlanıyor.

 

Önceki yazıyı okuyun:
İnterneti, aç susuz kalmaya tercih ediyorlar!

Yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere'de yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunun en büyük korkuları internetsiz biryaşam. İngiltere'de yapılan son bir araştırma insanların büyük çoğunluğunun, internetsiz kalmak yerine susuz ve ısınmasız kalmayıtercih ettiğini ortaya çıkardı. Avrupalı Infosecurity Europe şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, yüzde 40’a yakın insan internete girememe halindebüyük stres yaşayacaklarını söyledi. Daily Mail'in haberine göre, susuz kalmayı veya televizyon seyredememeyi internetsiz bir yaşama tercih eden katılımcılar, enbüyük korkularının...

Kapat