ABD Anayasa Mahkemesi’ne Taşınan Patent Davası, Teknoloji Sektörünü de Etkileyebilir

0
5

Bir zamanların Amerikan başkanlık adaylarından ve de bugünün Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin’e yaptığı ziyaret sırasında ABD ile Çin’in siber güvenlik konusunda harekete geçmek zamanının geldiği konusunda aynı fikirde olduklarını söyledi. Kerry siber güvenliğin özellikle finansal sektör ve bankalar açısından önemli olduğunu belirtti.

Son yıllarda, teknoloji devlerinin birbirlerine açtıkları patent davaları yaygınlaştı ve patent savaşları giderek sıradan hale geldi. Şimdiyse, ABD Anayasa Mahkemesi’nin bakacağı bir dava, patentler konusunda köklü bir değişiğim başlangıcı olabilir. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ile ABD Toplumsal Patent Vakfı’nın ortaklaşa açtıkları davada, Myriad Genetics adlı firmanın 1990’larda ayrıştırdığı ve patentlediği BRCA1 ve BRCA2 gen çalışmalarının geçerliliği yargı önünde tartışılacak. Söz konusu gen grubuyla yapılan çalışmalar göğüs kanseri teşhisinde oldukça önemli bir yere sahip ve pek çok uzman, toplumsal faydanın bu denli yüksek olduğu alanlarda şirketlere patent hakkı verilmesinin yanlış olduğunu savunuyor.


Myriad Genetics firması, 1990’lı yıllarda BRCA1 ve BRCA2 kod adlı gen gruplarını ayrıştırmayı başarmış ve böylece göğüs kanseri teşhisinde önemli bir adım atmıştı. Söz konusu firma, bu çalışma yapıldığı yıllarda adı sanı duyulmamış küçük bir şirketken şimdi 2,1 milyar Dolarlık dev bir firmaya dönüşmüş durumda. BRCA1 ve BRCA2 ile çalışma yapacak tüm tıbbi araştırma laboratuvarları Myriad’dan izin almak zorundalar zira bu gen grubuyla ilgili tüm çalışma hakları Myriad’a patentlenmiş durumda.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ile ABD Toplumsal Patent Vakfı, kamusal yararı bu denli büyük çalışmaların sadece ticari birer metaymış gibi patentlenememesi gerektiğini savunarak ABD Anayasa Mahkemesi’nde bir dava açmış durumdalar. Hukukçular, patent konusunun tartışmalı bir konu olduğunu ve ABD’deki mevcut yasal düzenlemelerin giderek daha da yetersiz kaldığını söylemekteler. Mahkemede çıkan karar neticesinde, bu alanda yeniden düzenleme yapılması gündeme gelebilir. Bu durumun teknoloji şirketlerini de etkileyebileceği söylenmekte.