8K Teknolojisi 2020’de Geliyor

0
24

Henüz birçok kişi ultra HD çözünürlük olarak adlandırılan 4K ile tanışmamışken 8K ortaya çıktı. 2020 yılında kullanıma sunulması beklenen teknolojinin ilk gösterimleri yapılmaya başlandı.

Görüntü teknolojisi alanındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Yakın geçmişte 720×576 piksel çözürlüğündeki MPEG 2 DVD formatı en yüksek çözünürlüklü yaygın video standartı iken, günümüzde 2K ve 4K çözünürlüklü videolar akıllı telefonlara kadar inmeye başladı. HD‘den Ultra HD olarak adlandırılan 4K‘ya hızlı bir geçişten sonra sıradaki 8K teknolojisi de yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

8kk

4K’nın 4 katı

Henüz birçok kullanıcı 4K ile bile tanışmamışken 8K çözünürlük biraz abartı gelebilir. Zaten bu teknolojinin arkasındaki şirketler ve kuruşlar da 8K‘yı bugün için değil yakın bir geleceğe yönelik hazırlıyor. Hedeflenen tarih ise 2020 yılı. Buna rağmen kuruluşlar bu yeni video standartının ilk ürünlerini sergilemeye başladı. Japon devlet televizyonu NHK, geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta gerçekleşen yayıncılık fuarı ve etkinliği NAB 2014‘te 8K kamera ve televizyonun gösterisi yaptı.

8K’dan fazlası gereksiz

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan NHK kıdemli araştırma mühendisi Dr. Hiroshi Shimamoto, 4K’nın 4 katı çözünürlük sunan yeni teknoloji için “8K insan gözü için yeterli, 8K’dan sonra daha fazla çözünürlüğe gerek yok” şeklinde görüşlerini ifade etti. Hali hazırda NHK tarafından yüksek dosya boyutlarını azaltmak için etkili kodlama sistemleri aranan 8K video,7680×4320 piksel çözünürlük sunuyor. 8K test yayınlarının 2016 yılında başlaması ve 2020’de evlere ulaşması planlanıyor.