IPHaber

Genel


Google DNS hizmeti vermeye başladı

Aralık 8, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Arama motoru olarak ortaya çıkmasına rağmen birçok alana yayılan Google, internet hızını artırmak için DNS hizmeti vermeye hazırlanıyor. Türkiye’de Youtube’un yasaklanması ile birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanan DNS hizmeti, normalde internet servis sağlayıcıları tarafından otomatik olarak kullanılıyor. Bu sistem sitelerin bilinen adlarını birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için rakamlara çeviriyor. Ayrıca kimin hangi saatte, hangi adrese girdiğini ve ne kadar süreyle orda kaldığını da kaydediyor.

İstenirse bu hizmet OpenDNS gibi üçüncü kuruluşlar tarafından da sağlanabiliyor. Google’ında DNS hizmeti vermesiyle beraber veri sağlayıcısı olarak bir seçenek daha oluşmuş oldu. Konu ile ilgili Google, kimliği belirleyebilecek bilgileri 2 günden uzun süre tutmayacağına dair garanti verdi ve sadece DNS servisinin hızlanmasına yardımcı olacak bilgileri saklayacağını belirtti.
DNS hizmeti veren sağlayıcınız olarak Google’ı seçmek isterseniz işte adresi.

Google, akıllı önbellekleme teknikleri ile DNS tepkilerini arttırmak ve böylece interneti hızlandırmak amacı ile yeni bir public DNS servisi sundu. DNS ayarlarınızı 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklinde değiştirerek bu yeni servisten faydalanabilirsiniz.

Google’ın yeni DNS hizmetinin faydalarından bazıları şöyle:

Hız: Düşük DNS tepkilerinin ana sebeplerinden biri, çözümleyici tarafındaki önbellekleme sorunları. Yeni sistemle bu tepki süreleri kısalıyor. Google DNS’leri prefech özelliğine sahip. Bir kaydın TTL süresi dolmadan önce kullanıcı müdahalesinden bağımsız olarak popüler domainler üzerinde sürekli güncelleniyor, böylece bir paketin sunuculara geri dönmesi süresinde daha fazla sayıda DNS talebine cevap verilebiliyor.

Güvenlik: DNS’ler spoof saldırılarına oldukça açıklar. Bir DNS’in önbelleği saldırılar sonucunda “zehirlenebilir” ve kullanıcıların tümünü kötü amaçlı web sitelerine yönlendirebilir. Yeni Google DNS’leri talepleri rastgele karıştırarak ve ek veriler ekleyerek saldırganların gerçek tepkileri bulup etkilemelerine engel oluyor.

Geçerlilik: Yeni sunucular DNS standartlarına tam uyumlu ve kullanıcıya bilgisayarının tam olarak talep ettiği tepkiyi araya herhangi bir bloklama, filtreleme ya da yönlendirme vermeden sunuyor.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Dakikaları sayan FCT

GSM operatörlerinin günümüzde uyguladığı birçok tarife modelinde, kullanıcı, sabit bir ücret karşılığında, hem GSM hem de sabit hatlar yönünde yapacağı...

Kapat