56 lirayı almayın abone artsın!

0
19

GSM’de dünya devi Vodafone’un CEO’su Vittorio Colao, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmede, cep telefonunda ilk abonelikte tahsil edilen toplam 56 TL’lik vergi ve benzeri paylardan yakındığı belirtildi. CEO Colao, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde, ilk kez abone olanlardan alınan vergilerin yüksekliğine dikkat çekerek, “Operatörler, bu ücreti aboneler adına ödüyor. Bu ücret gerçekten çok yüksek, operatörler yönünden ciddi bir yük. Bu ücretlerde iyileştirme olursa abone kaydında hareketlenme olur, operatörler de rahat bir nefes alabilir” dedi.

HABERTÜRK, Vodafone CEO’su Colao’nun hafta içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği kritik zirvenin perde arkasına ulaştı. Ankara’da Başbakan Erdoğan’a cep telefonu piyasasındaki gelişmeleri aktaran Colao, piyasanın hareketlenmesi için bazı taleplerde bulundu. Kulislere yansıyan bilgiye göre, Colao’nun Başbakan Erdoğan’a verdiği mesajları şöyle:

‘DURMAK YOK, YATIRIMA DEVAM’

“Vodafone, Türkiye’de altyapıya geçen yıl 1.3 milyar TL yatırım yaptı. Bu yıl, 1 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlıyoruz.Türkiye’de yatırımlarımız sürecek.

‘İLK ABONELİK ÜCRETLERİ YÜKSEK’

Cep telefonunda ilk abonelikte vergi, pay ve başka değişik adlarla 56 TL’lik ücret tahsil ediliyor. Operatörler, bu ücreti aboneler adına (promosyon amaçlı olarak) ödüyor. Bu ücret gerçekten çok yüksek, operatörler yönünden ciddi bir yük. Bu ücretlerde iyileştirme olursa abone kaydında hareketlenme olur, operatörler de rahat bir nefes alabilir.

‘KÂR ORANI DÜŞÜK, VERGİ YÜKSEK’

Vodafone, Türkiye piyasasında son derece düşük kâr marjlarıyla çalışıyor. Türkiye’nin tersine Avrupa’da kâr marjları çok daha yüksek. Vodafone’un, GSM piyasasından aldığı payla, ödediği vergiler arasında uyumsuzluk var.”

Rekabet ön ödemeli hatlarda

Türkiye’de, 63 milyon cep telefonu abonesi bulunuyor. Bu abonelerin, yüzde 75’i ön ödemeli, yüzde 25’i ise faturalı hatlara sahip. Operatörler, rekabet ortamında yeni abone almak için değişik promosyonlar yapıyor. Bunlardan biri de ön ödemeli hatlarda ilk abonelik bedellerinin operatörler tarafından karşılanması. Operatörler, ilk abonelikte vergi, pay ve başka değişik adlarla tahsil edilen 56 TL’yi abone adına kendisi üstleniyor.

Altyapıda yatırım yarışı

Türkiye’de cep telefonu piyasasında Turkcell, Vodafone ve Avea faaliyet gösteriyor. Operatörler, bir yandan cazip tarifelerle sektörde pazar paylarını artırmak için kıran kırana rekabet ederken, diğer yandan da altyapıya ciddi yatırımlar yapıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri, Turkcell ve Vodafone’un GSM 900 bandından, Avea’nın ise GSM 1800 bandından hizmet
verdiğini anımsatarak, “Turkcell’in 15 bin, Vodafone’un 11 bin, Avea’nın da 10-11 bin dolayında baz istasyonu var” ifadelerini kullandı.

BU ÜCRETLER MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ

BTK eski üyesi ve MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği) Genel Sekreteri Abdullah Raşit Gülhan, operatörlerin ilk abonelikte devletin tahsil ettiği ücreti, aboneye yansıtmamak ve yeni abone kazanmak için üstlendiğine dikkat çekerek, “Bu kapsamdaki her türlü vergi ya da payı operatörler ödediği için bu ekstra yük oluyor. Operatör, bunun parasını peşin olarak devlete yatırıyor. Bu çok önemli bir yük. Bunlar peyder pey azaltılmalı” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.