444'lü numaralar nasıl ücretlendiriliyor?

0
21

Türk Telekom, kendi şebekesinden 444’lü numaralara doğru yapılan arama tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmadığını, bu aramaların hala şehir içi tarifeden fiyatlandırıldığını bildirdi.

Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada 444’lü numaraların, mevzuatta ”ülkenin her yerinden 7 rakam çevrilmesi suretiyle erişilen ve üzerinden çağrı merkezi, bilgi-danışma ve benzeri hizmetlerin sunulduğu numaralar” olarak tanımlandığı belirtilerek, Türk Telekom tarafından tahsis edilen 444’lü numaraların kullanımına da mevzuat kapsamında devam edildiği ifade edildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), sektördeki karışıklığı gidermek ve tüketici algısında yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmak için, işletmecileri mevzuata uygun hareket etmeleri gerektiği (444’lü numaraların 7 haneli olarak aranması) konusunda uyardığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”444’lü numaralara, GSM şebekesi üzerinden erişildiğinde uygulanan tarifeler ve bu numaraların mobil işletmecilerin ilgili paketlerinin içinde yer alıp almaması, GSM işletmecilerinin tamamen kendi tercihleridir. Bahsi geçen BTK bildirimi öncesi ve sonrasında da mobil operatörlerin bu hizmet için Türk Telekom’a ödediği ücret değişmemiştir. Maliyet olarak herhangi bir değişiklik olmadığı halde 444 arama tarifesinde bazı GSM işletmecileri tarafından yapılan değişiklik tamamen ticari tercih doğrultusunda yapılan bir uygulamadır.

Nitekim, Türk Telekom şebekesinden 444’lü numaralara doğru yapılan arama tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu aramalar hala şehir içi tarifeden fiyatlandırılmaktadır.”

BTK: SEÇTİĞİNİZ TARİFEYE BAKIN
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK), 444’lü numaralara doğru yapılan aramalara ilişkin son dönemde işletmeciler tarafından ücretlendirme uygulamalarında yapılan bazı değişikliklerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun düzenleyici işlemleriyle ilişkilendirilmesinin mümkün olmadığı belirtilerek, bu kapsamda tüketiciler tarafından işletmeci ve tarife tercihi yapılırken, 444’lü numaralara doğru yapılan aramalara ilişkin mevcut ücretlendirme uygulamalarının da dikkate alınması gerektiği bildirildi.

BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun “Tarifelerin Düzenlenmesi” başlıklı 13’üncü maddesi uyarınca işletmecilerin, uygulayacakları tarifeleri ilgili mevzuat ve BTK düzenlemelerine aykırı olmayacak şekilde serbestçe belirleyebildikleri hatırlatıldı.

Mobil işletmecilerin BTK ile imzaladıkları imtiyaz sözleşmelerinin ilgili hükümleri kapsamında BTK tarafından belirli aralıklarla belirlenen “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi (Azami Tarife Çizelgesi)”nde yer alan ilgili azami sınıra aykırı olmamak şartıyla tarifelerini ve tarifelere ilişkin uygulama esaslarını serbestçe belirleyebildikleri kaydedildi. Bu çerçevede bilgi ve danışma hizmetlerine doğru yapılan aramalar için uygulanacak ücretlerin tespiti ve bazı abonelik paketleri kapsamında sunulan toplu kullanım dakikaları kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususunun işletmecilerin takdirine bağlı olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda, işletmeciler tarafından benimsenen mevcut uygulamalar incelendiğinde işletmecilerin bazı her yöne tarifelerinde 444’lü numaralara doğru yapılan aramaları paket dakikaları dahilinde değerlendirmekte olduğu ve söz konusu aramalar için ayrıca ücretlendirme yapmadığı, diğer bazı tarifelerde ise bahse konu aramaların paket kapsamından hariç tutulduğu, dolayısıyla mezkur aramalar için uygun gördükleri bir ücret üzerinden ücretlendirme yaptıkları görülmektedir.

“BİZİMLE İLGİSİ YOK”
“Öte yandan, mobil işletmeciler 444’lü numaralara doğru şebekelerinde başlatılan çağrıların sonlandırılması hizmeti karşılığında toptan seviyede Türk Telekom A.Ş’ye vergiler hariç 4,76 Kr/dk ücret ödemekte olup, tüketicilerden tahsil edilen perakende ücretin geri kalan kısmı, diğer faaliyet giderleri ile söz konusu hizmetin sunumundan elde edilen karı yansıtmaktadır.

“Bu itibarla, bahse konu tercihin ve 444’lü numaralara doğru yapılan aramalara ilişkin son dönemde işletmeciler tarafından ücretlendirme uygulamalarında yapılan bazı değişikliklerin Kurulumuz düzenleyici işlemleri ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Bu kapsamda, tüketiciler tarafından işletmeci ve tarife tercihi yapılırken, 444’lü numaralara doğru yapılan aramalara ilişkin mevcut ücretlendirme uygulamalarının da dikkate alınması gerekmektedir.”

Açıklamada, mobil işletmecilerin 444’lü numaralara doğru şebekelerinde başlatılan çağrıların sonlandırılması hizmeti karşılığında toptan seviyede Türk Telekom A.Ş’ye vergiler hariç ödenikleri 4,76 Kr/dk ücretin, 444’lü numaralara doğru aramalar için StandartHatt abonelerinden alınan perakende ücretin yüzde 72’sine karşılık geldiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.