3G'li baz istasyonları kuruluyor

0
7

Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) A Tipi lisansını geçtiğimiz günlerde alan ve ağustos ayında 3G teknolojisine geçecek olan Turkcell’in, Türkiye genelindeki 16 bin baz istasyonunun yanına 3G için farklı baz istasyonu kurmak için çalışmalara başladığı bildirildi.

Bir etkinliğe katılmak üzere Adana’ya gelen Turkcell’in 3G Proje Yöneticisi Levent Acarer, yaptığı açıklamada, 3G ile birlikte mevcut mobil internet hızına göre Türk insanına 72 kat daha hızlı mobil internet hizmeti vereceklerini, sesli iletişimin yanında görüntülü görüşmenin yapılabileceğini belirtti.

Fiyatların yükselmesinin söz konusu olmayacağını vurgulayan Acarer, şöyle konuştu:

“Ücretler ya aynı kalacak veya daha da düşecek. Bunun yanında görüntülü görüşme yaparken herhangi bir data ücretlendirmesi olmayacak sesli aramada olduğu gibi yine aynı paketlerle ücretlendirme olacak.”

Acarer, mevcut kullandıkları 2G teknolojisinde de üstün kaliteyi abonelerine verdiklerini ve 37 milyon civarındaki abonenin kendilerini seçmelerindeki en büyük faktörün bu olduğunu ifade ederek, ‘3G’yi de aynı kaliteyle abonelerine ulaştıracaklarını bildirdi.

Şu anda Turkcell şebekesinde kullanılan cep telefonlarının yüzde 20’ye yakınının 3G destekli olduğunu ifade eden Acarer, “Zaten yeni çıkan cep telefonları artık 3G’yi destekler durumda. Turkcell’deki bu rakam da git gide artıyor. Dolayısıyla bu konuda bir sorun olmayacak. Zaten önümüzdeki dönemde Nokia ve diğer şirketler 3G destekli model üretimlerini artıracaklardır” dedi.

Acarer, 3G’nin, 2’inci nesil cep telefonlarının kullandığı baz istasyonlarından farklı bir teknoloji olduğunu ve bu nedenle Türkiye genelinde farklı baz istasyonları kuracaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Şu anda Türkiye’de nüfusun yüzde 99’unu kapsama alanına dahil eden 16 bin baz istasyonu var. 3G için yeni bir kapsama gerekecek. En geniş kapsamayı sağlamak için bu yöndeki yatırımlarımıza başladık. Bu kapsamda 3G ile birlikte mevcut baz istasyonlarının yanına yenilerini inşa edeceğiz. 81 ilde yine yeni şebekeler kurup, baz istasyonu sayımızı artıracağız. Böylelikle Turkcell kalitesiyle abonelerimize 3G sinyalini ağustos ayı itibariyle vereceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.