IPHaber
Son Yazılar

Mobil


3G'den SMS fiyatları düşürdü

Eylül 8, 2010 by admin in Mobil with 0 Comments

Daha önce 5 kuruş olan ara bağlantı ücretini kurum yaptığı yeni düzenlemeyle, mesaj başına Avea için 1,87 kuruş, Vodafone için 1,73 kuruş, Turkcell için ise 1,70 kuruş olarak belirledi. Zaman’ın haberine göre, Üçüncü Nesil şebekesi üzerinden atılan kısa mesajlar (SMS) nedeniyle operatörlere ödenecek arabağlantı ücreti önemli oranda düştü.

BTK 1 Nisan itibaren 2G ve 3G konuşma ara bağlantı ücretlerinde indirime gitmiş, ancak 3G mesaj arabağlantı ücretlerinde indirim unutulmuştu. Böyle olunca, 3G üzerinden mesaj atmak, konuşma ücretinden daha pahalıya geldi.

BTK’ya yapılan şikayetlerin de ardı arkası kesilmedi. Doğal olarak, operatörler 3G şebekesi üzerinden atılan mesajlardan konuşmadan daha fazla arabağlantı ücreti istemeye başladılar. Mesela, 3G şebekesi üzerinden görüntüsüz sadece konuşma ücretleri için Turkcell 3,13, Vodafone 3,23 ve Avea 3,70 kuruş ücret alırken mesajdan 5 kuruşa varan ücretler isteyen operatörler oldu. Mesajlar için yüksek ücret istenmesi, toplu mesaj hizmeti veren şirketleri de ciddi sıkıntıya soktu. BTK aldığı yeni kararıyla, mesaj karmaşasına son vermiş oldu.

Yeni karara göre, 3G şebekesi üzerinden atılan kısa mesajlar (SMS) nedeniyle operatörlere ödenecek arabağlantı ücretleri düşmüş oldu.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat