IPHaber

Genel


3G başladığında VoIP yaygınlaşır mı?

Haziran 13, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Ülkemizde 2004 yılında regulasyon sonrasında faaliyete başlayan 40’a yakın firma kuşkusuz o günlerde sektörün gidişatının böyle olacağını düşünmemişlerdi. Başlangıçta bu yana elle tutulur VoIP hizmeti veren firmayı ne yazikki göremiyoruz, çoğu birleşmiş, satılmış ve kapanmış durumda. Kalanlar ise VoIP hizmetlerinden çok internet hizmetlerinden nemalanmaya çalışıyorlar.

VoIP ile ucuza telefon görüşmesi yapma beklentileri GSM operatörlerinin sınırsız paket kampanyaları ile sıfıra indi.

Şimdilerde ise yeni bir beklenti doğdu. Cep telefonundan internete bağlanan insanların en büyük sıkıntısı GPRS-Edge bant genişliğinin düşük olmasıydı. Zira bu altyapı VoIP sistemler için kabul edilir aralıkta değil. Hali hazırda Cep telefonları yada bilgisayarları için üretilmiş VoIP yazılımları oldukça fazla. Bunlar Skype, Fring, Google Talk, Gizmo ve IPPhone üzerinde benzer uygulamalar ile karşımıza çıkıyorlar.

3G, Agustos itibari ile hizmete başlayacağına göre bant genişliği engeli kalkmış gibi görünebilir. İnsanların artık ucuz telefon görüşmesi değil, ücretsiz konuşması sektörde bir çığır açabilir.

Tek engel, 3G operatörlerinin internet hizmetleri için sunacağı paketlerin fiyatları.. Pahalı bir internet ortamından ücretsiz VoIP hizmeti almak mantıklı bir çözüm olmayacaktır. Yalnız alınacak 3G hizmetini sadece VoIP için kullanılmayacağını varsayarsak yapı kabul edilebilir bir şekle dönüşüyor.

Üstelik Skype, Google ve IPPhone gibi devlerin yazılım entegrasyonları konusundaki başarıları işi ücretsiz telefon görüşmelerinden birkaç adım öteye taşıyacak gibi görünüyor.

Yine her zamanki gibi bekleyip göreceğiz, umuyoruz VoIP ülkemizde daha çok yaygınlaşır..

Aykut SAĞLAM

IPHaber.com

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google IPTV'ye ısınıyor

Bir Google eklentisi sayesinde Youtube ve Google Video içeriklerini TV üzerinde izleyebileceksiniz. Yazılım konusunda bir efsane olan Google için bu...

Kapat