IPHaber
Son Yazılar

3G&4G


3G -Analiz-

Şubat 19, 2010 by admin in 3G&4G with 0 Comments

Önceleri reklamlarında görüntülü görüşme vurgusu ile karşılaştık. Şimdilerde ise USB cihazlar üzerinden yüksek hızlarda internet sloganı ile karşı karşıyayız. Artan internet bant genişlikleri talepleri kullanıcıları her ortamda kullanılabilir olması nedeniyle USB cihazlarla 3G kullanımına itiyor.

Peki artan bant genişliği talebini kaldırabilecek bir altyapıya sahipmiyiz. Bugüne dek hakim internet servis sağlayıcı olarak isimlendirebileceğimiz TTNET alternatifsiz altyapının da hakimi olageldi. Benzer şekilde diğer internet servis sağlayıcılar farklı internet paketlerini çıkarmaya çalışsalar da verilen hizmet TTNET kalitesinden öteye asla geçemedi.

Nedeni her en kadar servis sağlayıcıların büyük kentlerde ve bu kentler arasında TT’den bağımsız bir altyapı kuruyor olsalar bile evlere giden sınırlı imkanlara sahip bakır tellerin sahibinin TT oluşu.

Fakat 3G’de durum çok farklı, hali hazırda müşterileri olan GSM abonelerine internet hizmeti sağlamak GSM operatörlerini bir anda internet servis sağlayıcı konumunda güçlü birer oyuncu olmalarına imkan sağladı.

Ki gündemi takip edenler bilirler; Turkcell-Superonline-Tellcom, Avea-TT birlikteliklerine Vodafone-Borusan Telekom’da katılarak GSM operatörünün internet servis sağlayıcı ayaklarını güçlü tutmalarına imkan tanıdılar. 3G kullanıcısı internet hizmetlerini aslında SOL, TT, BT üzerinden servis alacaklar. GSM operatörlerinin bugüne kadar baz istasyonu olarak isimlendirirken internet servis sağlayıcılarının internet erişim merkezi olarak bilinen POP noktası olarak anılmaya başladı.

POP noktasında kullanılan cihazların kalitesi elbette erişim kalitesini etkiliyor, unutmamak gereken diğer faktör bu ekipmanların uçtan uca birbirlerine olan bağlantının kalitesi. SOL, TT ve BT altyapıları burada önem arz ediyor. F/O altyapılarını kente yayabilen firmalar bugün rakibine göre daha hızlı internet hizmeti verme adına reklamlarıyla ön plana çıkma gayretinde.

İlk cümlemize dönersek artan internet bant genişliği talebi olduğu aşikar, GSM operatörlerinin altyapısı internet servis sağlama adına sınırlı ve artan talep karşısında yatırım yapmaları da kaçınılmaz.

Eminim bundan yaklaşık bir sene sonra artan taleplere cevap veremeyen sektör 4G/LTE veya WIMAX gibi teknolojilerin zamanının geldiğini konuşacak.

Bütün bu gelişmelere ve tüketimin artmasına bir telekom sektörü çalışanı olarak seviniyorum.

Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim,

Aykut SAGLAM
IPHaber.com

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat