IPHaber

Telekom


30Mbps Internet yasal hak!

Mayıs 23, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Avrupa Birliği, üye ülkelerdeki her hanenin 2020 yılına kadar en az 30 Mbps hızında genişbant internet bağlantısına sahip olması için kolları sıvadı. Birliğin beş yıllık dijital ekonomi programında ayrıca 2013 yılı itibarıyla AB’deki tüm evlerin internet bağlantısına kavuşmuş olması, 2015’te de AB vatandaşlarının en az yarısının e-devlet hizmetlerini ve internetten alışverişi kullanması öngürülüyor.

Görevine yeni başlayan dijital faaliyetler komiseri Neelie Kroes, AB sınırları içinde yaşayanların hala üçte birinin hayatında hiç internet kullanmadığını, teknolojiye yapılan toplam yatırımın da ABD’nin yatırımlarının yüzde 40’ı düzeyinde kaldığını söyledi.

Kroes, ABD’yi yakalamak için AB hükümetlerinin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayırdıkları yıllık bütçeyi ikiye katlayarak 11 milyar avroya çıkarmaları gerektiğini söyledi.

Program dahilinde izleyen üç yıl içinde 30 kadar yasa hazırlanacak veya gözden geçirilecek. Geçen yılın Kasım ayında Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen değişiklik önerisiyle AB’deki tüm telekom yasaları revize edildi.

Hızlı internet erişiminin ‘sivil hak’ olarak kabul gördüğü yeni düzenlemeler, ayrıca servis sağlayıcıları da sınırötesi dolaşım ve veri transferi konularında işbirliğine zorlayarak kullanıcılar için ücretlerin bit hayli düşmesine yol açtı.

Tagged , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook görüntülü Chat uygulaması

Artık Facebook'un da bir ChatRoulette uygulaması var. Söz konusu olan daha edepli bir sürüm.

Kapat