IPHaber

Genel


2010'da Cloud Felaketi Yaşanacak

Aralık 15, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Microsoft’un, mihmandarlığını yaptığı cloud computing(bulut bilişim) teknolojileri için ‘kötü senaryolar’ yine gündemde. Bunlara göre, cloud çözümünü değerlendiren şirketler ve bireysel kullanıcılar, emanet ettikleri bilgileri tamamen kaybedecekler, ya da çok ciddi güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalacaklar.

IT ve telekomünikasyon sektörüne ilişkin öngörüleri yayımlayan Strategic News Service’e göre 2010, cloud uygulayan şirketler ile bu hizmetlerden yararlananlar için bir hayli zorlu olacak. Strategic News Service CEO’su Mark Anderson’un, Intel, Dell ve Microsoft üst düzey yöneticileriyle paylaştığı öngörülerine göre; 2010 içerisinde cloud hizmetinde veri kayıplarına kadar varabilen çok ciddi zorluklar yaşanacak.

Her geçen gün çok daha fazla kurum ve kişi, bilgilerini, fotograflarını, videolarını cloud üzerinde saklamayı tercih ediyor. Ancak, Anderson’un da dikkat çektiği güvenlik riskleri dolayısıyla bir çok bilgi işlem müdürü ve yöneticisi çözüme sıcak bakmıyor.

Bilgisayar şirketleri arasındaki rekabetin, donanım ve işletim sistemi üzerinde yoğunlaşacağına dikkati çeken Anderson, akıllı telefonlar ile mobil tarafın tüm teknoloji şirketlerinin odaklandıkları bir alanı oluşturacağını ifade ediyor. 2010’da, masaüstü bilgisayar pazarının göreli olarak daha ‘mutedil’ bir dönem geçireceğini öngören Anderson, Microsoft’un, işletim sistemi pazarında başta Google olmak üzere ciddi bir mücadeleyle karşılaşabileceğine dikkat çekiyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Çağrı Merkezi sektörü iş dünyasıyla buluştu

IMI Conferences tarafından düzenlenen ve Çağrı Merkezi sektörü temsilcilerini, iş dünyasının seçkin isimleriyle buluşturan “Call Center Executive Dinner” Adile Sultan...

Kapat