IPHaber

Genel


2009 mobil iletişim için önemli bir yıl

Nisan 14, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Sektörde maliyetler düşünce fiyatlarında sektörler genelinde düşmesini bekliyoruz. Ve şu da bir gerçek ki sadece mobil artık gerçekten fiyat açısından çok uygun seviyelere geldi” dedi. Habertürk’te yayınlanan Sektör Dosyası Programı’nda Melda Yücel’in konuğu olan Ciliv, 2009 yılının mobil iletişim açısından önemli bir yıl olduğunu söyledi. Ciliv, sektörde büyük bir değişimin yaşanacağını ve yeni yatırımlarla mobil iletişimin daha da ön plana çıkacağın vurguladı.

SABİTTEN BOMİLE GEÇİŞ HIZLANACAK

”Bakarsınız mobil sektörde bu değişimden önce Türkiye’deki mobil bağlantı ücretleri Avrupa’daki 27 ülkenin ortalamasının yüzde 60 altındaydı. Avrupa’nın en düşük ülkesinden bir tanesi ötekisi de küçük Kıbrıs. Zaten çok küçük olan ara bağlantı ücretleri şimdi yüzde 30’a yakın bir rakamda tekrar aşağıya düşünce bunun da fiyatlara yansıması olacak” diyen Süreyya Ciliv, ara bağlantı ücretleri konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: “Bence bu sektör için hem iyi haber hem de kötü haber iyi haber tarafı sabite nazaran çok daha uygun fiyatta olacak. Sabitten mobile geçiş var. Sabite karşı, mobil kablosuz ve her yerde sizinle birlikte olmasından dolayı fiyatlar daha da uygun olunca mobil daha çok tercih edilen bir sektör olacak. Bu sektör için bir kazanç. Mobilde olduğu gibi sabitte de bu oranlar düşsün. Ama maalesef sabitte de bağlantı ücretlerinde ciddi bir düşüş olmadı. Sabitte de Türkiye’nin sabit ara bağlantı ücretleri Avrupa birliğinin üstünde. Sabit hatlarda da ara bağlantı ücretlerinde hızla mobilde olduğu gibi Avrupa birliğinin yüzde 60 / 70 altına düşmesini bekliyoruz.”

TURKCELL FİYATARI İNDİRDİ

Turkcell, mobil internet kullanım fiyatlarında yeni düzenlemeye gitti. 21 Nisan 2009 itibariyle, ÖİV indirimi sonrası 7.30 lira olan 1 megabayt standart mobil internet tarifesi, yüzde 73 indirimle 1.99’ye çekildi. 100 megabaytlık aylık paket fiyatı ise, ÖİV indirimi ile 9.38 TL oldu. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, konuya ilişkin basın toplantısında yaptığı konuşmada, Turkcell olarak ÖİV’nin yüzde 25’ten yüzde 5’e çekilmesini uzun süredir beklediklerini ve bu indirimin mobil internet kullanımına önemli katkı yapacağına inandıklarını bildirdi.

Tagged

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Avea numara taşımada 1 milyon abone kazandı

Türkiye'nin en çok tercih edilen operatörü Avea, Numara Taşınabilirliği'nin 9 Kasım 2008 tarihinde hayata geçmesinden bugüne kadar geçen sürede yaklaşık...

Kapat