1,37 Milyar Euro Zarar Eden Alcatel-Lucent’in CEO’su İstifa Ediyor

0
7

Alcatel-Lucent’in CEO’su Ben Verwaayen sürpriz bir kararla görevinden ayrılacağını duyurdu. Fransız telekom ekipmanları sağlayıcısı Alcatel-Lucent son 4 yıldır yeniden yapılanma ve toparlanma sağlamaya çalışıyordu. Bugün 4. çeyrek ve yıl sonu finansal rakmalarını açıklayan Alcatel-Lucent 1,37 milyar Dolar zarar duyurdu. Böylece Ben Verwaayen 4 yıllık CEO’luğu döneminde şirketi düzlüğe çıkartamamış bir lider olarak istifa etti.
images (1)Telekom ekipmanları pazarı son 10 yıl içinde çok ciddi bir değişimden geçti. Mobil telefon sağlayıcılarını bir kenara koyarsak, bir zamanlar bu pazarda söz sahibi olan Motorola ve Nortel gibi firmalar şimdi bölünmek ve kaybolmak durumunda kaldılar. Alcatel-Lucent ve NSN gibi firmalar da ciddi bir düşüşe girdiler ve bir türlü toparlanma sağlayabilmiş değiller. Bunun son örneği, büyük umutlarla ABD’li dev Lucent ve Fransız dev Alcatel’in birleşmesi sonucunda ortaya çıkan Alcatel-Lucent’in bugün 1,37 milyar Dolar zarar açıklaması oldu. Firmadaki dönüşümü bir türlü sağlayamayan CEO Verwaayen de istifasını açıkladı.

Söz konusu gelişmeleri yatırımcıların sevinçle karşıladıkları ve Alcatel-Lucent hisselerinin %10’u bulan bir çıkış sergilediği rapor ediliyor. Verwaayen’in ayrılışının daha önceden planlanan bir gelişme olmaması sebebiyle, yerine kimin geçebileceği şuan için bilinmiyor. Verwaayen de yerine bir CEO bulunana dek görevinin başında kalacağını ve firmaya bu geçiş sürecinde yardımcı olacağını açıklamış durumda. Alcatel-Lucent firmasının Verwaayen’in koltuğunu doldurabilmek için hem şirket içinde hem de şirket dışında adayları inceleyeceği rapor edilmekte.